Wsparcie udzielone przedsiębiorcom w związku z pandemią COVID-19. Rozliczenia i kontrola
Pierwsza na rynku publikacja omawiająca w szczegółowy sposób formy pomocy udzielanej przedsiębiorcom, w związku z ograniczeniami w prowadzeniu przez nich działalności gospodarczej, związanych ze stanem pandemii COVID-19 już w sprzedaży. Autorzy nie ograniczyli się jedynie do omówienia możliwych form tej pomocy, lecz w szczególności skupili się na aspektach praktycznych, związanych z kontrolą przedsiębiorców w zakresie uzyskania i wykorzystania udzielonej im pomocy.
Pandemia i zamknięcie polskiej gospodarki sprawiło, że wielu przedsiębiorców z dnia na dzień straciło źródło przychodów, co w dalszej perspektywie wiąże się z ryzykiem zawieszenia lub likwidacji działalności, a także zwolnieniami pracowników. Czasowym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, mającym przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom lockdownu było udzielenie im wsparcia w ramach tzw. tarcz antykryzysowych czy tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju.
W książce dokładnej analizie poddano poszczególne prawne regulacje dotyczące:
• statusu przedsiębiorstwa,
• założeń programowych tarczy finansowej adresowanej do małych i średnich firm,
• preferencji podatkowych udzielanych w związku z pandemią,
• przesłanek i warunków, które przedsiębiorca musi spełnić, by uzyskać dofinansowanie przyznawane przez starostów oraz dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
• znaczenia tarczy finansowej PFR 2.0.
Beneficjenci oferowanych form pomocy muszą być przygotowani na to, że wcześniej czy później mogą zostać objęci kontrolą realizowaną przez podmioty finansujące czy też organy państwowe. Niniejszy poradnik będzie przydatnym narzędziem w toku prowadzonej kontroli. Szczegółowo wskazano w nim, jak przygotować się do kontroli, m.in.:
• jakie dokumenty przedsiębiorca winien posiadać,
• jak długo je przechowywać,
• jakimi dowodami może się posłużyć w trakcie kontroli, by potwierdzić poprawność skorzystania z różnych form wsparcia.
Publikacja przeznaczona jest dla doradców podatkowych, adwokatów i radców prawnych. Zainteresuje również sędziów sądów administracyjnych, pracowników organów administracji skarbowej, a także służby prawne oraz księgowe przedsiębiorców korzystających z pomocy państwa.
Książka jest już dostępna w sprzedaży: https://www.profinfo.pl/sklep/wsparcie-udzielane-przedsiebiorcom-w-zwiazku-z-pandemia-covid19,146501.html
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?
There was assistance for entrepreneurs, there will also be audits of how it was used
A first publication on the market discussing in detail forms of assistance provided to entrepreneurs in connection with restrictions in their operations related to the Covid-19 pandemic is already available for sale. The authors did not merely present available forms of such assistance, but in particular focused on practical aspects related to auditing entrepreneurs in terms of obtaining and using the assistance provided to them.
- The publication was reviewed by prof. Andrzej Gomułowicz.
- Scientific editor: Małgorzata Militz.
Authors: Ines Borkowska, Angelika Dahms, Grzegorz Karwatowicz, Sylwia Lubelczyk, Małgorzata Militz, Marta Surmacz, Piotr Świstak.
https://gww.pl/pl/publikacje/wsparcie-udzielone-przedsiebiorcom-w-zwiazku-z-pan/
Powiązane wpisy
Czy rabaty potransakcyjne udzielane autoryzowanym salonom sprzedaży samochodów osobowych mogą wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania?
Czy rabaty potransakcyjne udzielane autoryzowanym salonom sprzedaży samochodów osobowych mogą wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania?Już obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025)
Już obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025)Współdziałanie pracodawcy ze związkami zawodowymi – między dialogiem a konfrontacją
Współdziałanie pracodawcy ze związkami zawodowymi – między dialogiem a konfrontacjąZawarcie umowy leasingu operacyjnego nie stanowi schematu podatkowego | ALERT
Zawarcie umowy leasingu operacyjnego nie stanowi schematu podatkowego | ALERTObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?