Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Szybki rozwój nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, migracje pracowników oraz wejście na rynek pracy pokolenia Z wywiera wpływ na potrzeby pracodawców i oczekiwania pracowników. Dla rozwoju biznesu, jak również samych pracowników, coraz ważniejsze jest, aby zapewnić odpowiednie i bezpieczne uwarunkowania prawne w zakresie zatrudnienia i środowiska pracy przy uwzględnieniu zachodzących zmian.
Wychodząc temu naprzeciw, doradzamy naszym klientom w pełnym spektrum zagadnień indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Zapewniamy wysoką jakość usług, łącząc wiedzę prawniczą ze znajomością praktyki i potrzeb rynku.
Obserwujemy zachodzące zmiany, wyciągamy wnioski i proponujemy możliwe rozwiązania.
W ramach naszej praktyki w szczególności:
- Przygotowujemy i opiniujemy umowy o pracę i inne umowy związane z zatrudnieniem, w tym umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, B2B) i kontrakty menedżerskie.
- Sporządzamy i opiniujemy projekty aktów wewnątrzzakładowych, takich jak m.in. regulamin pracy, regulamin wynagradzania czy regulamin pracy zdalnej.
- Doradzamy w zakresie wyboru optymalnej formy zatrudnienia dla kadry menedżerskiej i przygotowujemy umowy w tym zakresie.
- Doradzamy w zakresie zatrudniania cudzoziemców.
- Przygotowujemy umowy i regulacje wewnętrzne zabezpieczające interesy pracodawcy, w tym umowy o zakazie konkurencji, umowy o zachowanie poufności, polityki dotyczące ochrony informacji poufnych oraz procedury przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i innym negatywnym zjawiskom w środowisku pracy.
- Przeprowadzamy audyty prawnopracownicze oraz wspieramy w procesach due diligence przy transferze zakładu pracy.
- Udzielamy działom kadr (HR) bieżącego wsparcia w sprawach związanych z prawem pracy i zatrudnieniem, w tym przy zmianie warunków pracy lub płacy pracowników, nakładaniu kar porządkowych, prowadzeniu dokumentacji pracowniczej, ochronie danych osobowych w zatrudnieniu, udzielaniu i korzystaniu z uprawnień pracowniczych.
- Doradzamy pracodawcom w procesach związanych z restrukturyzacją lub racjonalizacją zatrudnienia, w tym przy przeprowadzaniu zwolnień grupowych lub indywidualnych.
- Świadczymy pomoc prawną w procesie przejścia całości lub części zakładu pracy na nowego pracodawcę.
- Doradzamy w procesach outsourcingu usług oraz przy zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
- Wspieramy pracodawców w relacjach z organizacjami związkowymi, radą pracowników i przedstawicielstwem pracowników.
- Reprezentujemy pracodawców i pracowników w sporach sądowych związanych z zatrudnieniem, w tym m.in. w sprawach o przywrócenie do pracy lub przywrócenie poprzednich warunków pracy, odszkodowanie, zapłatę wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, ustalenie istnienia stosunku pracy, roszczenia związane z wypadkiem przy pracy, o podstawę wymiaru składek czy podleganie ubezpieczeniom społecznym.
- Reprezentujemy pracodawców podczas kontroli prowadzonych przez organy państwowe, w tym Państwową Inspekcję Pracy lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Świadczymy usługi doradztwa podatkowego w obszarze zatrudnienia (m.in. ze stosunku pracy i kontraktu menedżerskiego).
Regularnie prowadzimy szkolenia dla kadry kierowniczej i menedżerskiej oraz działów kadr (HR), które w szczególności dotyczą:
- zasad i trybu rozwiązywania umów o pracę,
- mobbingu i dyskryminacji w zatrudnieniu,
- czasu pracy,
- wypadków przy pracy,
- urlopów i uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem,
- zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Zakres i formę szkolenia dostosowujemy każdorazowo do potrzeb klienta, posługujemy się przykładami, tak aby przekazać uczestnikom szkolenia szeroką i praktyczną wiedzę.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie z zakresu prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych, niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy pracownikiem – zapraszamy do kontaktu.
Opiekunowie
Zespół
Nagrody i rankingi
Doświadczenie