Zbigniew Makowski

doradca podatkowy Warszawa

W GWW zajmuje się obsługą klientów z branży spożywczej, chemicznej oraz retail, w zakresie podatku od towarów i usług. Wyspecjalizował się w tematyce optymalizacji stawek VAT, w szczególności na środki spożywcze.
 
Prowadzi na różnych etapach kilkanaście postępowań sądowo-administracyjnych oraz dotyczących udzielenia interpretacji indywidualnych, zmierzających do obniżenia stawek VAT na różne środki spożywcze. 
 
Praktykę zawodową rozpoczął w 2006 roku. Od 2007 roku był związany z MMR Consulting, gdzie brał udział między innymi w projektach dotyczących optymalizacji stawki VAT na usługi telewizji satelitarnej, usługi świadczone w porcie w Gdyni oraz prace adaptacyjne związane z dostawami urządzeń medycznych. W GWW od 2014 roku. 
 
Autor licznych publikacji w fachowych pismach z branży podatkowej, w szczególności Przeglądzie Podatkowym oraz Rzeczpospolitej. Jest również współautorem „Leksykonu Fakturowania” (wyd. Unimex 2014).

 

Publikacje

Rzeczpospolita 20.09.2016

Sprytna zmiana interpretacji

Interpretacja ogólna, nakazująca zapłatę 8 proc. VAT zamiast 5 proc. od dań typu fast food, jest sprzeczna z dyrektywą VAT. Zbigniew Makowski pisze o sprytnej zmianie interpretacji, której skutki są dla placówek gastronomicznych mocno niekorzystne.

Dziennik Gazeta Prawna 22.04.2015

Może być i VAT, i kara

Można nałożyć sankcję karną na osobę, która wystawiła pustą fakturę, nawet jeżeli z tego powodu musiała już zapłacić podatek. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. Zbigniew Makowski ocenia wyrok jako zaskakujący, ale zgodny z TSUE.

 

Rzeczpospolita 10.04.2015

Współczynnika odliczenia VAT nie można pomijać!

W Rzeczpospolitej z dnia 9 marca br. pojawił się artykuł dotyczący struktury odliczania podatku naliczonego (Współczynnik odliczenia można pominąć). Z jego treści wynika, że jeśli podatnik uważa, iż dany zakup w większej części służy jego działalności dającej prawo do odliczenia (70%) niż to wynika z wyliczonej struktury sprzedaży – 35% (udział sprzedaży dającej prawo do odliczenia w sprzedaży dającej i niedającej prawa do odliczenia), to może odliczyć podatek naliczony w tej większej części (czyli 70%). Teza zaprezentowana w tym artykule jest fałszywa – uważa Zbigniew Makowski.

Zbigniew  Makowski

zbigniew.makowski@gww.pl
+48 22 212 00 00

Zakres praktyki

  • prawo podatkowe

Specjalizacje

podatek od towarów i usług postępowania kontrolne i podatkowe spory przed sądami administracyjnymi