Wojciech Dąbrowski

prawnik Warszawa

W GWW odpowiedzialny za wsparcie prawne klientów z różnych sektorów gospodarki poprzez przygotowywanie projektów opinii i analiz podatkowych, a także pism procesowych. 
 
Praktykę zawodową rozpoczął we wrześniu 2013 r. w firmie MMR Consulting biorąc udział w wielu projektach optymalizacyjnych, głównie z zakresu podatku od towarów i usług. Z GWW współpracuje od czerwca 2014 r.
 
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik międzynarodowych programów i konkursów z dziedziny prawa podatkowego, m.in. „CEE Vienna International Tax Law Summer School” organizowanego w Austrii przez Vienna University of Economics and Business oraz „International and European Tax Moot Court” w Belgii organizowanego przez Katholieke Universiteit Leuven.
 
 
Publikacje

Puls Biznesu 23.02.2017

Sąd nie może ignorować potrzeb biznesu

Sądowa kontrola aktów administracyjnych nakazuje zwracać szczególną uwagę na charakter przepisów podatkowych i dbałość, aby przepisy te były interpretowane w sposób prosty i sprzyjający prowadzeniu biznesu. To szczególnie ważne w dobie rosnących obowiązków administracyjnych i ewidencyjnych związanych z walką z wyłudzeniami podatku VAT – komentarz Wojciecha Dąbrowskiego.

Puls Biznesu 05.12.2016

Bój z fiskusem dobiega końca

W ostatnim czasie zaczęły pojawiać się interpretacje indywidualne, w których Minister Finansów dokonuje szerszej wykładni pojęcia „pierwszego zasiedlenia”. O zmianie "optyki" resortu i znacznym uproszczeniu analizy opodatkowania VAT sprzedaży nieruchomości pisze Wojciech Dąbrowski.

Puls Biznesu 31.03.2015

Senat miesza w przepisach VAT

Jedną z szykowanych zmian w ustawie VAT jest poszerzenie katalogu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia o m.in.: telefony komórkowe, komputery przenośne czy konsole do gier. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku dostawy ww. towarów to nie sprzedawca – zgodnie z ogólną zasadą – lecz nabywca miałby odprowadzać VAT od zakupionych towarów. Co jednak w przypadku, gdy nabywca tego nie uczyni zastanawia się Wojciech Dąbrowski.

Puls Biznesu 27.01.2015

Fiskus nie słucha przedsiębiorców

Już niemal rok podatnicy spierają się z resortem o rozsądne prawo w zakresie odliczenia podatku VAT od nabycia samochodów osobowych i wydatków związanych z ich eksploatacją. Twarde stanowisko resortu jest bardzo niepokojące, jednakże wydaje się być skazane na przegraną. Polskie sądy zaczęły już bowiem wydawać pozytywne dla podatników rozstrzygnięcia w powyższej kwestii – felieton Wojciecha Dąbrowskiego, konsultanta GWW Tax.

Puls Biznesu 28.10.2014

Kłopoty z pierwszym zasiedleniem

Definicja tzw. pierwszego zasiedlenia obowiązuje na gruncie ustawy VAT już ponad 5 lat i nadal budzi wiele kontrowersji. Jej wieloznaczny charakter ujednolicają sądy administracyjne. Jak pokazuje praktyka, nie zawsze z dobrym skutkiem dla podatnika, któremu niejednokrotnie sprzedaż nieruchomości nakazuje się w części zwolnić, a w części opodatkować podatkiem VAT.

Puls Biznesu 03.09.2014

Fiskus jeździ po flocie firmowej

Wojciech Dąbrowski, konsultant GWW Tax opisuje kuriozalne rozstrzygnięcie fiskusa dot. wynajmu samochodów firmowych swoim pracownikom (interpretacja z dnia 6 sierpnia 2014 r., nr IPPP1/443-469/14-4/IGo).

Wojciech Dąbrowski

wojciech.dabrowski@gww.pl
+48 22 212 00 00

Zakres praktyki

  • prawo podatkowe

Specjalizacje

Podatek od towarów i usług
Podatek dochody od osób fizycznych
Postępowania kontrolne i podatkowe
Międzynarodowe prawo podatkowe