Małgorzata Militz

doradca podatkowy Warszawa

Specjalizuje się w obsłudze podmiotów gospodarczych w zakresie podatków pośrednich, ze szczególnym uwzględnieniem podatku od towarów i usług a także w zakresie postępowań podatkowych oraz sądowoadministracyjnych związanych z podatkami pośrednimi.

Zajmuje się głównie obsługą podmiotów gospodarczych z sektorów: budownictwo, handel i dystrybucja, bankowość, turystyka oraz media. Reprezentowała TNT Express Worldwide w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-169/12).
Doświadczenie zawodowe zdobywała w organach podatkowych, także na stanowisku kierownika Oddziału Podatku od Towarów i Usług w Izbie Skarbowej w Warszawie. 

Członek Kolegium Redakcyjnego „Przeglądu Podatkowego”. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego oraz współautorka książek: „Orzecznictwo ETS a polska ustawa o VAT”, „VAT w interpretacjach organów podatkowych”, „Leksykon fakturowania”, „Harmonizacja prawa podatkowego w Unii Europejskiej”, „Zasady prawa unijnego w VAT”. 

 

Publikacje

International Tax Review 20.09.2017

International Tax Review: liderzy branży podatkowej 2017

Małgorzata Militz otrzymała tytuł lidera w dwóch zestawieniach prestiżowego magazynu International Tax Review. Gratulujemy Małgosiu!

Dziennik Gazeta Prawna 22.08.2017

Fiskus żąda od podatników zbyt wiele

To, że na czele polskiej spółki dostarczającej paliwo stoi Ukrainiec, a proponowana przez nią cena nie różni się od oferowanej przez niemieckiego dostawcę, nie świadczy jeszcze o niedochowaniu należytej staranności przez nabywcę. Komentarz Małgorzaty Militz do wyroku WSA w Warszawie z 17 sierpnia 2017.

Rzeczpospolita 01.06.2017

Kwestionowanie odliczeń VAT pod lupą Trybunału

Odmowa prawa odliczenia VAT od zakupów od podatników uznanych za nieaktywnych jest niezgodna z dyrektywą VAT uznał wczoraj rzecznik generalny TSUE. Jego opinia pozostaje w opozycji do stanowiska resortu finansów. Zagadnienie komentuje Małgorzata Militz, laureatka miejsca 2. w kategorii VAT w bieżącej edycji Rankingu Firm i Doradców Podatkowych DGP (marzec 2017).

Przegląd Podatkowy 15.04.2017

Zakres uprawnień państw członkowskich do ustalania zasad zwrotu VAT – rozważania w świetle nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług

Małgorzata Militz analizuje znowelizowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług odnoszące się do zwrotu VAT, obowiązujące od 1.01.2017 r., pod kątem ich zgodności z prawem unijnym. Pozornie nowa regulacja nie wydaje się być nadmiernie restrykcyjna, ale praktyka ich stosowania przez organy podatkowe (weryfikacja poprawności rozliczeń podatnika występującego o zwrot nadwyżki VAT) budzi wątpliwości w kontekście zasad VAT.

Rzeczpospolita 02.03.2017

Firmy nie potrafią się bronić przed karuzelami VAT

Od l marca za przestępstwa podatkowe na kwotę ponad 10 mln zł grozi 25 lat więzienia. Fiskus deklaruje, że za przypadkowe błędy kar nie będzie. Jednak firmy nie potrafią bronić się przed konsekwencjami uwikłania w „karuzele VAT” – mówi Małgorzata Militz w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Rzeczpospolita 01.03.2017

Oszust wyłudzający VAT odpowie jak zabójca

Z dniem 1 marca br. wchodzą w życie (po bardzo krótkim vacatio legis) przepisy kodeksu karnego, zaostrzające kary dla osób posługujących się „pustymi” fakturami. Ich wprowadzenie uzasadnia się koniecznością ograniczenia skali przestępstw, polegających na wyłudzeniu podatku VAT z budżetu państwa. Zdaniem Małgorzaty Militz, skutki mogą jednak dotknąć – w nieprzewidywalnej obecnie skali – także uczciwych podatników, gdyż karalne będzie również posługiwanie się takimi sfałszowanymi fakturami.

Przegląd Podatkowy 08.10.2016

Rządowe rozwiązania w walce z nadużyciami w VAT

Powszechnie wiadomo, jak duża jest obecnie skala nadużyć podatkowych i jakie kwoty (w miliardach złotych) traci na tym państwo. Nie dotyczy to jedynie podatku VAT, choć najczęściej – wskazując na istniejącą dziurę budżetową, spowodowaną uchylaniem się od opodatkowania lub innymi oszustwami – jako głównego sprawcę wskazuje się właśnie ten podatek. Małgorzata Militz, doradca podatkowy GWW oraz Joanna Waśko, aplikantka adwokacka wskazują na konsekwencje wprowadzenie do krajowego porządku prawnego klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Przegląd Podatkowy 26.07.2016

Każde postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT powinno podlegać kontroli sądowej – rzecz o tym, jak historia zatoczyła koło...

Postanowienia w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu VAT stanowczo muszą podlegać kontroli sądowoadministracyjnej. W przeciwnym wypadku mogą stanowić naruszenie zasady neutralności systemu VAT – Małgorzata Militz szczegółowo analizuje zagadnienie w ujęciu historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem stanowiska sądów administracyjnych w tej materii oraz wskazaniem kluczowych wyroków.

Gazeta Giełdy "Parkiet" 21.06.2016

Firmy doradcze i kancelarie podatkowe najchętniej wybierane przez spółki notowane na warszawskiej giełdzie

Rozmowa z Małgorzatą Militz na temat specyfiki obsługi emitentów giełdowych i rynku doradztwa podatkowego. Rozmowa towarzyszyła publikacji Rankingu, w którym Redakcja „Parkietu” nagrodziła kancelarie podatkowe najbardziej aktywne w obsłudze spółek notowanych na warszawskiej giełdzie.

 

Rzeczpospolita 15.02.2016

Dieta ułożona przez specjalistę tańsza o VAT

Małgorzata Militz komentuje stanowisko fiskusa i ostatnią interpretację warszawskiej izby skarbowej dot. zwolnienia z podatku VAT czynności dietetyka.

Dziennik Gazeta Prawna 23.03.2015

Karuzelę VAT można ograniczyć

Wyłudzenia VAT to obecnie jeden z największych problemów podatkowych nie tylko dla budżetu państwa, ale również uczciwych podatników. Doradcy podatkowi GWW – Małgorzata Militz i Grzegorz Mularczyk – wyjaśniają, czy i jak można walczyć (zwalczyć?) to zjawisko.

Małgorzata Militz

malgorzata.militz@gww.pl
+48 22 212 00 00

Zakres praktyki

  • prawo podatkowe