Precedensowy wyrok sądu zamówień publicznych w sprawie przedsiębiorstwa państwowego PGSW
22 listopada 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie (sądem zamówień publicznych) zapadł wyrok (sygn. XXII Zs 76/23), w którym sąd oddalił skargę PGSW na wyrok KIO i tym samym utrzymał go w mocy.
Sprawa miała charakter precedensowy. Miała rozstrzygnąć, czy PGSW (będąc przedsiębiorstwem państwowym utworzonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności) ma obowiązek stosować prawo zamówień publicznych.
PGSW uważało, że nie ma takiego obowiązku, jednak działając w imieniu naszego klienta Galena sp. z o.o., który startował w jednym z konkursów PGSW, zakwestionowaliśmy tę praktykę.
Sąd zamówień publicznych podzielił argumentację klienta, wskazując na trzy istotne kwestie:
- systemową wykładnię przepisu art. 4 ust. 3 ustawy Pzp, a także regulacji unijnych w zakresie, w jakim mowa jest w tych przepisach o „podmiocie prawa publicznego”;
- fakt, że w przeciwieństwie do klasycznych przedsiębiorstw państwowych w przypadku PGSW mamy do czynienia z faktycznym nadzorem organów państwa w postaci chociażby Ministra Sprawiedliwości;
- treść art. 1 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, który stanowi, że w przypadku przedsiębiorstw powołanych na podstawie tej ustawy resocjalizacja nie może być podporządkowana zyskowi.
Wynik sprawy dotyczy de facto każdego przedsiębiorstwa państwowego utworzonego na podstawie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności, a zatem prowadzącego przywięzienne zakłady i każdego udzielnego przez nie zamówienia.
Zmienia zatem mocno zasady działania takich przedsiębiorstw.
Sprawą zajmowali się nasi eksperci: Marta Lipińska, Paweł Rożyński oraz Rafał Duczek.
Więcej o sprawie można przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”: https://serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia/artykuly/9357671,przedsiebiorstwo-zatrudniajace-wiezniow-lamalo-prawo.html
Specjaliści