NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
W dniu 11 lipca 2025 roku prawnicy GWW, doradca podatkowy Zdzisław Modzelewski i adwokat Kamil Szczęsny, odnieśli znaczący sukces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Reprezentując klienta GWW, skutecznie zakwestionowali niekorzystne wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 7 sierpnia 2024 roku.
Sprawy dotyczyły podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2014 roku i były przedmiotem skarg kasacyjnych o sygnaturach I FSK 170/25 i I FSK 15/25. Zwycięstwo GWW przed NSA stanowi ważny precedens w kwestii rozliczania VAT w handlu, potwierdzając, że transakcje takie jak nabycie i sprzedaż iPhonów mogą być przeprowadzane uczciwie – co jeszcze kilka lat temu nie było takie oczywiste.
Zwycięstwo przed Naczelnym Sądem Administracyjnym odnosi się do spraw, które były prowadzone przez prawników GWW blisko dekadę. Dzięki skutecznym działaniom GWW, klientowi udało się odeprzeć zarzuty dotyczące udziału w karuzeli podatkowej i wyłudzenia podatku VAT o wartości blisko 3,5 miliona złotych.
Sprawa miała swój początek w decyzji organu kontroli skarbowej, podtrzymanej przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Ten ostatni stwierdził, że skarżący nie prowadził rzeczywistej działalności gospodarczej w zakresie nabycia i sprzedaży iPhonów i uczestniczył w nielegalnym procederze. Skarga na tę decyzję doprowadziła do niekorzystnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Jednakże prawnicy GWW skutecznie wnieśli skargę kasacyjną od tego wyroku. W wyniku ich dalszych działań, NSA uwzględnił podniesione zarzuty, w tym te dotyczące zignorowania wytycznych zawartych w dwóch wcześniejszych w sprawie wyrokach NSA z 15 lutego 2024 roku.
NSA jasno wskazał, że WSA zaniedbał swój obowiązek wyjaśnienia okoliczności i wskazania dowodów świadczących o udziale strony w oszukańczym procederze. Sąd uznał, że analiza przeprowadzona przez WSA była powierzchowna, opierająca się jedynie na twierdzeniu, że skarżący wiedział o udziale w transakcjach pozbawionych celu gospodarczego, a służących wyłącznie wyłudzeniu VAT, gdyż na wcześniejszych etapach obrotu prawdopodobnie działały podmioty, w stosunku do których organy podatkowe kwestionowały prawidłowość dokonywanych przez nich transakcji.
Co więcej, NSA poszedł o krok dalej, stwierdzając, że te same wady dotyczyły również decyzji Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Zdaniem NSA Organ ten również nie przedstawił dowodów na świadomy udział skarżącego w domniemanym oszustwie podatkowym.
Jest to ogromny sukces prawników GWW, którzy przez blisko 10 lat niestrudzenie walczyli o sprawiedliwość dla swojego klienta przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi.
Autorzy
Powiązane wpisy
Przełomowy wyrok NSA w sprawie zwolnienia holdingowego – sukces zespołu GWW
Przełomowy wyrok NSA w sprawie zwolnienia holdingowego – sukces zespołu GWWNowe deklaracje akcyzowe od 1 lipca 2025 r. – co warto wiedzieć
Nowe deklaracje akcyzowe od 1 lipca 2025 r. – co warto wiedzieć
„Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach” – o przekraczaniu granic legalnego działania przez organy podatkowe
„Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach” – o przekraczaniu granic legalnego działania przez organy podatkowe
Szansa na oszczędności w CIT – przełomowy wyrok NSA w sprawie 3-proc. podatku od odsetek od obligacji
Szansa na oszczędności w CIT – przełomowy wyrok NSA w sprawie 3-proc. podatku od odsetek od obligacjiObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?