Czy wyrok TS z 05.10.2023 r. zakończy spór o stawkę w gastronomii?
Dokument do pobrania5.10.2023 r. Trybunał Sprawiedliwości wydał kolejny już wyrok w sprawie polskiej, dotyczący zróżnicowania stawek VAT w obszarze gastronomii i żywności sprzedawanej w punktach detalicznych. Wydawało się, że po wyroku TS z 22.04.2021 r., C-703/19, J.K. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Katowicach wskazówki interpretacyjne zarówno Trybunału, jak i Rzecznika Generalnego Jeana Richarda de la Toura pozwolą na sprawne poruszanie się w dość zawiłej materii opodatkowania VAT usług gastronomicznych. Tak się jednak nie stało. Czy reforma stosowania stawek w VAT tak istotnie zróżnicowała opodatkowanie w obszarze gastronomii, że wcześniejsze orzeczenie TS stało się niewystarczające?
Czy może wskazówki z pierwszego wyroku nie były jednak dość precyzyjne, skoro Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uznał za konieczne zadanie kolejnego pytania prejudycjalnego, żeby rozwikłać zawisłą przed nim sprawę zgodnie z prawem unijnym?
Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule „Przeglądu Podatkowego” autorstwa Małgorzaty Militz oraz dr. Tomasza Tratkiewicza.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCeny energii bez zmian?
Ceny energii bez zmian?Podatnik czy pracownik zobowiązanym do zapłaty kwoty VAT wykazanej w „pustej" fakturze? - Uwagi do wyroku TS C-442/22
Podatnik czy pracownik zobowiązanym do zapłaty kwoty VAT wykazanej w „pustej" fakturze? - Uwagi do wyroku TS C-442/22In-Depth: Private Wealth and Private Client Review | Edycja 12
In-Depth: Private Wealth and Private Client Review | Edycja 12Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?