Nowe regulacje przynoszą znaczące uproszczenie obrotu wyrobami węglowymi pomiędzy pośredniczącymi podmiotami węglowymi lub między pośredniczącymi podmiotami węglowymi a finalnymi nabywcami węglowymi, będącymi jednocześnie podatnikami VAT. Zmiany oznaczają także nowe obowiązki ewidencyjne, które mogą stać się uciążliwe i kosztowne dla pewnej grupy uczestników obrotu wyrobami węglowymi. – dr Tomasz Burczyński, radca prawny GWW Legal.
Miesiąc: grudzień 2013
Odpowiedzialność w przypadku nałożenia korekt finansowych
"
-
Zwrot lub pomniejszenie wartości dofinansowania
-
Wykluczenie z możliwości absorpcji środków unijnych
-
Dyscyplina finansów publicznych
Jeżeli organ lub instytucja administracji publicznej odpowiedzialna za kontrole projektów unijnych realizowanych przez beneficjentów ustali, że w toku realizacji projektu beneficjent dopuścił się nieprawidłowości w rozumieniu art. 2 pkt 7 rozporządzenia 1083/2006, to konsekwencją takiego ustalenia będzie nałożenie na beneficjenta korekty finansowej, o której mowa w art. 98 ust. 2 rozporządzenia 1083/2006. To pociąga za sobą szereg konsekwencji – zarówno dla beneficjenta jako instytucji, jak i dla osób dokonujących czynności lub zaniechań, które spowodowały nałożenie korekty finansowej.
Zwrot lub pomniejszenie wartości dofinansowania
Pierwszą naturalną konsekwencją nałożenia korekty finansowej jest całkowite lub częściowe (w zależności od wagi nieprawidłowości, jej charakteru oraz ewentualnych strat finansowych w funduszach unijnych) odebranie środków pierwotnie przeznaczonych na dofinansowanie projektu. Przy czym należy zwrócić uwagę, że „odebranie” środków, o którym mowa, może nastąpić w dwóch sytuacjach.
Po pierwsze – gdy beneficjent nie otrzymał dotąd dofinansowania, tzn. nieprawidłowość została ustalona przed przekazaniem mu środków (beneficjent nie otrzymał przelewu środków ani z tytułu płatności refundacyjnej, ani z tytułu płatności zaliczkowej). Wówczas to „odebranie” polegać będzie na pomniejszeniu środków, które zostaną przekazane beneficjentowi – o wartość korekty finansowej."
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Korekty finansowe za naruszenie prawa zamówień publicznych w projektach unijnych
asilające się kontrole projektów współfinansowanych ze środków UE coraz częściej skutkują sankcjami w postaci korekt finansowych za naruszenie prawa zamówień publicznych. Wiele decyzji wydanych jest jednak wadliwie, a ich adresaci – ze względu na brak wiedzy i należytego przeanalizowania treści decyzji – nie korzystają z przysługujących im środków ochrony prawnej.
W publikacji szczegółowo omówiono zagadnienie postępowania administracyjnego, w wyniku którego wydawana jest decyzja o zwrocie środków wykorzystanych niezgodnie z ich przeznaczeniem lub z naruszeniem procedur. Autorzy przedstawiają kolejne etapy tego działania, począwszy od jego wszczęcia przez postępowanie dowodowe aż po wydanie decyzji. Wskazują przy tym terminy, które powinny zostać zachowane. Wiele uwagi poświęcają prawidłowej konstrukcji decyzji administracyjnej, podając, jakie elementy muszą, a jakie mogą się w niej znaleźć.
W opracowaniu autorzy szeroko skomentowali wytyczne Komisji Europejskiej wraz z zalecanymi wartościami korekty. Przedstawili również na przykładach sposoby ustalenia wartości korekty finansowej metodą dyferencyjną i wskaźnikową.
Autorzy: Grzegorz Karwatowicz, Agnieszka Zawiślańska.
W jakich przypadkach można podważyć uchwałę
Glosa do postanowienia NSA z 19 czerwca 2013 r., sygn. akt II FSK 513/13 – dr Tomasz Burczyński, dr Tomasz Nowak GWW Legal
A ja rosnę i rosnę…
Spółka cywilna to wygodny i korzystny podatkowo sposób prowadzenia biznesu. Ale może nadejść taki moment, gdy jej forma stanie się zbyt ciasna. – dr Marcin Borkowski, radca prawny GWW Legal w komentarzu dla Businessman.pl
Na spółkę w likwidacji nałożono wiele ograniczeń
Likwidacja spółki z o.o. jest procesem rozłożonym w czasie. Od chwili jej rozwiązania do zakończenia likwidacji mija zazwyczaj kilka miesięcy. W tym okresie spółka może funkcjonować. Czy jednak obowiązują ją wtedy jakieś ograniczenia? – wyjaśnia dr Marcin Borkowski, radca prawny GWW Legal
Biuletyn GWW Tax | LISTOPAD 1/2013
VAT otrzymany w związku z aportem nie stanowi przychodu
Dostawa dokonana w ramach aportu oraz dostawa dokonana w ramach umowy sprzedaży odnoszą ten sam skutek, dlaczego więc organy podatkowe różnicują konsekwencje podatkowe dotyczące kwoty otrzymanego podatku. – wyjaśnia Artur Cmoch, doradca podatkowy, wspólnik zarządzający GWW Tax.