Weryfikowanie kontrahentów wciąż sprawia kłopoty
Po zaostrzeniu przepisów ustawy o VAT uczciwe firmy chcą jak najlepiej zabezpieczyć się przed ewentualnymi zarzutami o udział w wyłudzeniu podatku i brak należytej staranności w weryfikacji kontrahentów. Nie mają jednak pewności, czy ich metody sprawdzenia będą dla fiskusa wystarczające. Zdzisław Modzelewski podpowiada resortowi finansów proste rozwiązanie, które może zminimalizować ryzyko zarzutów, iż nabywca nie dochował należytej staranności w weryfikacji swoich kontrahentów.
KOMENTARZ | Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW
Nabywca może sprawdzić, czy jego kontrahent jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Jednak potwierdzenie tego faktu nie daje mu żadnej ochrony, co więcej nie jest ono wymagane przez przepisy. Pamiętajmy, że oszuści wyłudzający VAT w karuzelach podatkowych są zwykle zarejestrowani na VAT. Problem polega na tym, że nie odprowadzają podatku do urzędu. Szkoda, że Ministerstwo Finansów nie opracowało objaśnień dla przedsiębiorców. Powinny wprost wskazywać co należy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zarzutów, iż nabywca nie dochował należytej staranności w weryfikacji swoich kontrahentów. Są one niezbędne, gdyż brak jest obecnie rozwiązań chroniących uczciwych podatników.
Artykuł ukazał się wraz z komentarzem w Rzeczpospolitej z dnia 7 kwietnia 2017 r., link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?