Cło
Obrót towarowy z zagranicą regulowany jest ściśle przepisami prawa celnego i Unijnego kodeksu celnego, zagadnienia z tym związane są dość skomplikowane oraz wiążą się zwyczajowo z regulacjami prawnymi odnoszącymi się do prawa podatkowego, a nierzadko również przepisami z dziedziny weterynarii, ochrony gatunków chronionych, sanitarnymi czy dotyczącymi Kodeksu cywilnego, jak i Kodeksu karnoskarbowego. Podstawowe przepisy regulowane są i rozszerzane wieloma aktami wykonawczymi i delegowanymi.
Prawo celne można odróżnić od innych gałęzi przede wszystkim przedmiotowo – to prawo, które dotyczy opłat za towary w związku z ich importem i eksportem dokonywanym przez granice celne państwa, a także ich tranzytem przez jego obszar celny.
Kompetencje naszych ekspertów celnych są oparte o ponad 20 lat doświadczenia w prawie celnym, które zdobywali w organach celnych (Głównym Urzędzie Celnym oraz izbach celnych). Zespół zasilają doświadczeni praktycy z uprawnieniami agenta celnego, wcześniej obsługujący korporacje, jak również byli pracownicy dużych podmiotów związanych z branżą TSL (transport, spedycja, logistyka). Ich specjalizacje dotyczącą całego obrotu towarowego z zagranicą we wszystkich procedurach celnych, jak i rodzajach transportu. Doświadczenie zdobyte zarówno po stronie organów celnych, jak i przedsiębiorców daje gwarancję całościowego podejścia do zagadnień celnych.
Doradzamy w zakresie optymalnego stosowania procedur celnych. Na procedury składa się przecież mnóstwo pomniejszych czynności, o których złożoności wie każdy, kto musi zajmować się tym tematem. Dlatego gdybyśmy mieli wskazać szczegółowo, co możemy Państwu zaoferować, byłoby to przede wszystkim doradztwo:
- przy tworzeniu magazynów czasowego składowania, składów celnych;
- przy odprawach celnych;
- w procesie uzyskania statusu upoważnionego eksportera;
- przy wypełnianiu deklaracji Intrastat;
- w zakresie sporządzania długoterminowych deklaracji o pochodzeniu;
- w zakresie uzyskania certyfikatu AEO;
- przy korzystaniu z obsługi informatycznych systemów celnych.
Na tym nasze wsparcie się nie kończy. Poza powyższym jest jeszcze:
- Procedowanie wniosku o udzielenie wiążącej informacji taryfowej (WIT).
- Konsultacje w zakresie ustalania pochodzenia towaru.
- Procedowanie wniosku o udzielenie wiążącej informacji o pochodzeniu (WIP).
- Doradztwo przy obrocie wyrobami medycznymi.
- Sporządzanie wniosków i pism do organów Krajowej Administracji Skarbowej i krajowych organów kontroli granicznych.
- Postępowania w zakresie obrotu towarowego z zagranicą.
- Doradztwo przy uzyskaniu pozwolenia na stosowanie procedur uproszczonych lub procedur specjalnych.
- Przygotowywanie opinii oraz informacji dotyczących stosowania przepisów prawa celnego.
Nasza kancelaria prowadzi także regularne szkolenia i warsztaty poświęcone zmianom w przepisach dotyczących podatków pośrednich,w tym dotyczących cła. Zapraszamy do kontaktu.
Opiekunowie
Nagrody i rankingi
Doświadczenie