SNUSY w kontekście opodatkowania akcyzą
Inwencja producentów i rozwój technologiczny związany ze zmianą formy udostępniania wyrobów zawierających nikotynę sprawiają, że krajowe regulacje podatkowe w zakresie akcyzy nie nadążają za tymi zmianami.
W tym kontekście, kontrowersyjne pod względem socjologicznym saszetki nikotynowe (potocznie zwane snusem) czy też inne nowoczesne formy wyrobów nowatorskich z nikotyną, póki co nie podlegają w Polsce opodatkowaniu akcyzą.
Sytuacja ulegnie zmianie, gdy Polska wykorzystując fakt, że chodzi o wyroby niezharmonizowane dokona stosownych zmian legislacyjnych.
Przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że rząd pracuje nad rozszerzeniem definicji nowatorskich wyrobów akcyzowych w kontekście opodatkowania akcyzą.
Zgodnie z zapowiedzią resort finansów planuje uszczelnić ten stan rzeczy poprzez wprowadzenie rozszerzonej definicji wyrobów nowatorskich, zmierzających do uznania za owe wyroby:
„innych wyrobów zawierających nikotynę, niezawierających tytoniu, które mogą być używane do wchłaniania nikotyny przez organizm ludzki z jednoczesnym wyłączeniem z niej płynu do papierosów elektronicznych oraz wyrobów medycznych, produktów leczniczych, żywności i środków spożywczych”.
Temat aktualnie odnosi się w szczególności do:
- doustnych woreczków tytoniowych nie zawierają tytoniu i są wykonane z przepuszczalnych włókien wiskozowych, zawierają specjalną matrycę składającą się z wody i mikrokrystalicznej celulozy pochodzącej z włókien sosny.
Do tej matrycy dołącza się nikotynę o czystości farmakopealnej, dodatki smakowe i aromaty, środek zagęszczający i stabilizujący, sól, substancje słodzące.
- Snus szwedzki – doustny tytoń bezdymny z mielonego tytoniu, luzem lub umieszczony w woreczku.
Głównymi składnikami są tytoń suszony na słońcu lub powietrzem, woda, sól i aromaty spożywcze, jednak tym, co odróżnia snus w stylu szwedzkim od innych rodzajów produktów doustnych, jest obróbka cieplna (pasteryzacja) podczas produkcji.
Snus zawiera większe ilości nikotyny niż papierosy i jest używany jako ich bezdymna alternatywa.
- e-papierosy w nowej formie urządzenia połączonego z kartridżem (podem) – forma ta pozwala na uzupełnianie e-papierosa liquidem bez konieczności jego nalewania, jest wygodniejsza, umożliwia częstsze zmienianie smaków.
Wyglądem przypomina popularne urządzenia elektroniczne np. pendrive.
Jednocześnie przewidziane są wyłączenia z opodatkowania akcyzą zarejestrowanych wyrobów medycznych tj. gumy do żucia, plastry i areozole zawierające nikotynę.
Projekt zmian przewiduje opodatkowania saszetek nikotynowych na poziomie 300 zł za kilogram oraz obowiązki związane z obligatoryjnym oznaczaniem wyrobów nowotarskich znakami akcyzy.
Nowelizacja oczekuje obecnie na rozstrzygnięcie Rady Ministrów, natomiast planowane jest wejście w życie od 1.01.2025r.
W przypadku producentów, importerów oraz podmiotów dokonujących nabyć wewnątrzwspólnotowych wyrobów nikotynowych istotny będzie okres przejściowy i realizacja do dnia 31.12.2024r. obowiązków związanych m.in.
- z rejestracją w CRPA,
- złożeniem wstępnego zapotrzebowania na podatkowe znaki akcyzy,
- oznaczeniem wyrobów legalizacyjnym znakami akcyzy.
W przypadku zainteresowania tym tematem zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami: Dominiką Kamińską i Sebastianem Gumielą oraz do zapoznania się z zakresem naszej praktyki akcyzowej https://gww.pl/specjalizacje/akcyza/
Autorzy
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?