RAPORT: Instrumentalne Wszczynanie Postępowań Karnych Skarbowych
Dokument do pobraniaRaport: Instrumentalne Wszczynanie Postępowań Karnych Skarbowych w Trakcie Postępowań Kontrolnych i Podatkowych – Analiza Praktyki Stosowania Art. 70 § 6 Pkt 1 Ordynacji Podatkowej.
Analiza zebranego w drodze dostępu do informacji publicznej materiału doprowadziła do wniosku, że organy skarbowe bardzo rzadko wszczynają postępowania karne skarbowe przed zakończeniem postępowania w administracyjnym toku instancji. Jednak kiedy już się na to decydują, robią to bardzo precyzyjnie. Postępowania karne skarbowe są wszczynane jeszcze przed zakończeniem postępowania wymiarowego niemalże wyłącznie wtedy, kiedy zobowiązanie podatkowe „zagrożone jest przedawnieniem”.Potwierdzeniem powyższego są następujące dane:
- Postępowania kontrolne, w trakcie, których doszło do wszczęcia postępowania karnego skarbowego stanowiły zaledwie 5,1% wszystkich prowadzonych przez organy postępowań kontrolnych w badanym okresie.
- Postępowania kontrolne, w trakcie których doszło do wszczęcia postępowania karnego w 91% przypadków to postępowania mające za przedmiot zobowiązania podatkowe przedawniające się z końcem danego roku.
- Ponad 70% postępowań karnych skarbowych wszczętych w ostatnim roku biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, zostało wszczętych w ostatnim kwartale tego roku.
Autorami raportu są prawnicy GWW: Andrzej Ladziński, Joanna Waśko, Wioletta Waśko, Kacper Kudlek oraz Tomasz Burczyński.
Partnerami projektu, którzy przyczynili się do powstania Raportu są m.in. Kancelaria GWW, Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ośrodek Studiów Fiskalnych UMK w Toruniu.
Zobacz całą publikację
Autorzy
Powiązane wpisy
Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych jako instrument zawieszenia biegu terminu przedawnienia - teoria i praktyka organów podatkowych
Zabezpieczenie zobowiązań podatkowych jako instrument zawieszenia biegu terminu przedawnienia - teoria i praktyka organów podatkowychPrzeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCeny energii bez zmian?
Ceny energii bez zmian?Podatnik czy pracownik zobowiązanym do zapłaty kwoty VAT wykazanej w „pustej" fakturze? - Uwagi do wyroku TS C-442/22
Podatnik czy pracownik zobowiązanym do zapłaty kwoty VAT wykazanej w „pustej" fakturze? - Uwagi do wyroku TS C-442/22Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?