Połowa samozatrudnionych na podatku liniowym może stracić na reformie podatkowej
Okazuje się, że nawet połowa samozatrudnionych płacących 19-proc. PIT może stracić na rządowych planach połączenia PIT i ZUS oraz likwidacji podatku liniowego. Zdzisław Modzelewski komentuje zapowiadaną reformę podatków dochodowych.
KOMENTARZ | Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, partner praktyki podatkowej GWW
Rozumiem intencję łączenia i uproszczenia różnych danin. Jednak tak duża reforma, wprowadzona w krótkim czasie, nie może przynieść dobrych efektów. Z zapowiedzi wynika, że na zmianach skorzystają być może osoby najuboższe, a na pewno stracą wszystkie inne. Pozostaje to w opozycji do zapowiedzi rządu dotyczących rozwijania przedsiębiorczości. Co więcej, będzie to rewolucja nie tylko dla samych podatników i pracodawców, ale również aparatu skarbowego. Powstaje pytanie, ile będzie kosztować i ile czasu zajmie dostosowanie systemów administracji podatkowej, ZUS i NFZ oraz przeprowadzenie szkoleń.
W mojej opinii już lepiej wprowadzić jednolitą daninę dla samych pracowników i jednocześnie ujednolicić zasady rozliczenia działalności gospodarczej, zarówno tej prowadzonej przez osoby fizyczne, jak i spółki, co obecnie regulują różne ustawy.
Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 17 października 2016 r., link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?