Podatkowe aspekty korzystania z oprogramowania komputerowego w modelu SaaS (Software as a Service)
Jednym z przykładów niedopasowania regulacji prawnych do rzeczywistości gospodarczej w obszarze IT jest zagadnienie modelu prawnego świadczenia usług w tzw. chmurach obliczeniowych – Michał Modrzejewski omawia problemy z kwalifikacją prawną świadczenia usług cloud computing, wyjaśnia, czy umowa dot. korzystania z oprogramowania komputerowego w modelu SaaS powinna być traktowana jako umowa licencyjna, czy raczej umowa o świadczenie usług oraz prezentuje podatkowe aspekty zawarcia takiej umowy.
Michał Modrzejewski, omawia problemy z kwalifikacją prawną świadczenia usług cloud computing. Jak wskazuje Autor, najistotniejszym spośród modeli świadczenia usług tego typu z biznesowego punktu widzenia jest model SaaS. Dlaczego? Klient ma możliwość używania aplikacji uruchomionej w infrastrukturze dostawcy usługi, przy czym klient nie zarządza nią i jej nie kontroluje – czyli sieci, serwerów, systemu operacyjnego i innych możliwości aplikacji, z wyjątkiem ewentualnych uprawnień do konfiguracji. W artykule zostały podjęte rozważania, czy umowa dotycząca korzystania z oprogramowania komputerowego w modelu SaaS powinna być traktowana jako umowa licencyjna, czy raczej umowa o świadczenie usług oraz prezentuje podatkowe aspekty zawarcia takiej umowy.
Artykuł ukazał się na łamach sierpniowego wydania miesięcznika Przegląd Podatkowy 8/2016.
Zobacz całą publikację
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?