Zmiany w ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – powrót do przeszłości
Andrzej Ladziński w temacie miesiąca Przeglądu Podatkowego krytycznie analizuje zmiany wprowadzone do ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.
„(…) dotychczasowa treść ogólnej klauzuli odpowiadała wymogom dyrektywy ATA. Wydaje się, że nowe regulacje są wynikiem po części niewłaściwego rozumienia postanowień dyrektywy, ale również błędnego odczytania sensu dotychczas obowiązujących przepisów, w tym szczególnie niezrozumienia charakteru prawnego ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowani. Ponadto istotnym czynnikiem wpływającym na zakres wprowadzonych zmian było, jak się wydaje, dążenie do istotnego ograniczenia, a być może wręcz wyeliminowania możliwości optymalizacji podatkowej Minister Finansów w walce z tzw. optymalizacją podatkową poszedł tak daleko, że zakwalifikował do tej kategorii również te działania podatników, które w istocie rzeczy nie mają nic wspólnego z agresywną optymalizacją podatkową. W wyniku wprowdzonych zmian znaleźliśmy się w sytuacji, w której ogólna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania zdaje się wyrażać zasadę nakazującą podatnikom działać w takim sposób, aby realizowane przez nich cele gospodarcze i ekonomiczne były obciążone jak najwyższym podatkiem.”.
Pełna treść artykułu dostępna w pdf.
Zobacz całą publikację
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?