Oszust wyłudzający VAT odpowie jak zabójca
Z dniem 1 marca br. wchodzą w życie (po bardzo krótkim vacatio legis) przepisy kodeksu karnego, zaostrzające kary dla osób posługujących się „pustymi” fakturami. Ich wprowadzenie uzasadnia się koniecznością ograniczenia skali przestępstw, polegających na wyłudzeniu podatku VAT z budżetu państwa. Zdaniem Małgorzaty Militz, skutki mogą jednak dotknąć – w nieprzewidywalnej obecnie skali – także uczciwych podatników, gdyż karalne będzie również posługiwanie się takimi sfałszowanymi fakturami.
KOMENTARZ | Małgorzata Militz, doradca podatkowy GWW
Celem zmian w przepisach jest zaostrzenie kar dla przestępców wyłudzających VAT na dużą skalę. Obawiam się jednak, że skutki tych zmian mogą dotknąć także uczciwych podatników, którzy zostali nieświadomie wplątani w karuzele VAT. Wynika to z faktu, że karalne będzie również posługiwanie się fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń. Niestety, ogromna większość przedsiębiorców nie wdrożyła dotychczas procedur weryfikacji kontrahentów ani procedur dotyczących ujmowania faktur w księgach. Powinni zrobić to jak najszybciej, by uniknąć uwikłania w przestępczy proceder lub – w najgorszym razie – bronić się przed ewentualnymi zarzutami.
Komentarz ukazał się wraz z artykułem w Rzeczpospolitej z dnia 1 marca 2017 r., link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?