Komornik nie zapłaci VAT – pierwsze korzystne interpretacje
Minister finansów najpierw opodatkował czynności egzekucyjne, teraz pozwala uniknąć daniny. Zdzisław Modzelewski komentuje tę niekonsekwencję.
KOMENTARZ | Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax
Postępowanie ministra finansów w sprawie rozliczeń komorników jest niespójne i niekonsekwentne. Przez 11 lat uważał, że czynności egzekucyjne nie są opodatkowane, potem nagle – choć przepisy są takie same – zmienił zdanie. Teraz musi rozwiązywać problemy komorników w interpretacjach indywidualnych. Te, w których zgadza się na zwolnienie z VAT ze względu na wysokość obrotów, są niewątpliwie korzystne dla branży. Choć argumentacja ministra: komornik nie świadczy usług prawniczych, może trochę dziwić. Każdy, kto chce skorzystać z takiego zwolnienia, powinien więc wystąpić o własną interpretację, nie ma bowiem pewności, czy fiskus znowu nie zmieni zdania.
Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 7 grudnia 2015 r., link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?