Każde postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT powinno podlegać kontroli sądowej – rzecz o tym, jak historia zatoczyła koło…
Postanowienia w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu VAT stanowczo muszą podlegać kontroli sądowoadministracyjnej. W przeciwnym wypadku mogą stanowić naruszenie zasady neutralności systemu VAT – Małgorzata Militz szczegółowo analizuje zagadnienie w ujęciu historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem stanowiska sądów administracyjnych w tej materii oraz wskazaniem kluczowych wyroków.
Zwrot podatnikom nadwyżki podatku naliczonego czy zwrot podatku naliczonego są wyrazem realizacji zasady neutralności systemu VAT. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości kwota nadwyżki VAT powinna zostać zwrócona podatnikowi w rozsądnym terminie. Organy podatkowe przedłużają termin zwrotu VAT, w związku z prowadzoną kontrolą skarbową, kontrolą podatkową, czy postępowaniem podatkowym. Tymczasem po 15.08.2015 r. podatnicy nie mają prawa do wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu VAT, wydane w toku kontroli podatkowej, postępowania podatkowego czy też kontroli skarbowej, a to z powodu zmian wprowadzonych w ustawie – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Zdaniem Małgorzaty Militz postanowienia w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu VAT stanowczo muszą podlegać kontroli sądowoadministracyjnej. W przeciwnym wypadku mogą stanowić naruszenie zasady neutralności systemu VAT. W artykule zagadnienie zostało szczegółowo przeanalizowane w ujęciu historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem stanowiska sądów administracyjnych w tej materii oraz wskazaniem kluczowych wyroków.
Artykuł ukazał się na łamach sierpniowego wydania miesięcznika Przegląd Podatkowy 7/2016.
Zobacz całą publikację
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?