Czy VAT może zdecydować o wyniku zamówienia publicznego?
Czy VAT może zdecydować o wyniku zamówienia publicznego? Zdecydowanie tak.
W jednej z ostatnich spraw dr Paweł Rożyński oraz zespół podatkowy GWW, w składzie: r.pr. dor. pod. Sebastian Gumiela, dor. pod. Dominika Kamińska oraz Julia Dziedzic, reprezentowali naszego klienta, którego oferta została odrzucona z powodu rzekomego zastosowania błędnych stawek VAT wobec poszczególnych oferowanych świadczeń.
To właśnie w tym miejscu ujawnia się coś, o czym wielu wykonawców nadal zapomina: błędna kwalifikacja VAT może oznaczać nie tylko spór z organem, ale również odrzucenie oferty i utratę kontraktu.
W tej sprawie przyjęliśmy strategię, która okazała się rozstrzygająca: wystąpiliśmy w imieniu klienta o wiążącą informację stawkową i zbudowaliśmy przed KIO przekonującą i opartą w dokumentacji argumentację podatkową. To właśnie ta zaplanowana ścieżka zabezpieczyła pozycję naszego klienta i pozwoliła skutecznie wykazać, że nie było podstaw do odrzucenia oferty z powodu rzekomo nieprawidłowej stawki VAT – z czym KIO się w pełni zgodziła.
To ważny sygnał dla rynku: w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego często cena brutto nie jest wyłącznie wynikiem kalkulacji handlowej — jest także konsekwencją prawidłowej kwalifikacji podatkowej. A ta, jak pokazuje praktyka, powinna być analizowana odpowiednio wcześnie, najlepiej jeszcze przed złożeniem oferty. Dobrze zaplanowana strategia podatkowa potrafi więc zrobić więcej niż „zminimalizować ryzyko”. Potrafi po prostu uratować przetarg.
Jeżeli Państwa firma mierzy się z wyzwaniami związanymi z zamówieniami publicznymi — w tym także z ich aspektami podatkowymi — zapraszamy do kontaktu.
Autorzy
Powiązane wpisy
Ogłoszenie o pracę po 24 grudnia 2025 r.
Ogłoszenie o pracę po 24 grudnia 2025 r.Przepisy o zatrudnieniu cudzoziemców - studentów
Przepisy o zatrudnieniu cudzoziemców - studentówJak znajomość przepisów przejściowych uratowała firmę produkcyjną przed stratami
Jak znajomość przepisów przejściowych uratowała firmę produkcyjną przed stratami
WSA w Poznaniu uchyla interpretację podatkową – korzystne zwolnienie dla świadczeń pracowniczych
aktualności WSA w Poznaniu uchyla interpretację podatkową – korzystne zwolnienie dla świadczeń pracowniczych
WSA w Poznaniu uchyla interpretację podatkową – korzystne zwolnienie dla świadczeń pracowniczychObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?