Branża budowlana: nie pomogła nam broszura
Resort finansów dopiero teraz wyjaśnił stosowanie przepisów dot. odwrotnego obciążenia VAT w branży budowlanej mimo iż obowiązują one od początku 2017 roku. Zdzisław Modzelewski uważa, że broszura MF sporo skomplikowała, a wyjaśnienia dotyczące rozliczenia VAT przez konsorcjum złożone z kilku podmiotów, które wspólnie wykonują prace dla inwestora budzi wiele wątpliwości.
KOMENTARZ | Zdzisław Modzelewski, doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW
Broszura MF sporo skomplikowała. Stanowisko dotyczące rozliczenia VAT w konsorcjach trudno uznać za zgodne z rozumieniem „podwykonawcy”, które resort sam przytoczył. Lider reprezentuje pozostałych konsorcjantów w kontaktach z inwestorem, ale niczego im nie zleca. Nie odbiera też od nich żadnych prac. Zatem brak podstaw by uznawać konsorcjantów za podwykonawców.
Problemem jest też konieczność korygowania prawidłowo wystawionych faktur zaliczkowych do zaliczek otrzymanych przed końcem 2016 r. Wówczas były one wystawione poprawnie. Pozostaje bez wyjaśnienia również to, czy odwrotnym obciążeniem powinny być objęte np. usługi serwisowe dotyczące instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W przypadku błędu może to rodzić jeszcze dotkliwsze konsekwencje finansowe niż w 2016 roku.
Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 27 marca 2017 r., link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?