Zmiany w przepisach regulujących zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego – kilka słów o planach nowelizacji Ordynacji podatkowej po wyroku TK z 17 lipca 2012 r.
Nowelizacja art. 70 par. 6 Ordynacji podatkowej już weszła w życie. Warto jednak prześledzić, w jaki sposób do niej doszło i zastanowić się, czy obecny kształt przepisów jest przynajmniej poprawny. Kwestie te są szeroko omówione w artykule dr Izabeli Andrzejewskiej-Czernek na łamach Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego 2013, z. 4, str. 323-329.
Autorka, podsumowując dokonaną analizę stwierdza, że: „Projektodawca, który jest świadom wagi nowelizowanego przepisu i licznych nieprawidłowości, jakich jest on przyczyną, powinien sprawdzić, czy w istocie przepis ten jest niezbędny w systemie podatkowym, a jeśli tak, to jak powinien być skonstruowany, aby dotychczasowe nieprawidłowości wyeliminować. Z analizy prac nad projektem nowelizacji nie wynika, aby ta podstawowa kwestia została wnikliwie rozważona.”
Zobacz całą publikację
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?