Zamówienia publiczne: Wykonawcy zadbają o etaty dla pracowników
Grzegorz Karwatowicz ocenia nowe rozwiązania z projektu nowelizacji prawa zamówień publicznych, jakie w przyszłym tygodniu trafią do konsultacji społecznych, a w kwietniu wejdą w życie. Nowe rozwiązania to duży koszt dla administracji więc pomysły na ich obejście będą cenne i – zdaniem autora artykułu – zaskoczą one ponad 36 tys. urzędów, samorządów, szkół, szpitali i innych instytucji publicznych zobowiązanych do stosowania tych przepisów.
Zmiany znajdą się w tzw. małej noweli Prawa zamówień publicznych, która stanowi implementację najnowszej unijnej dyrektywy i musi wejść w życie do 18 kwietnia 2016 roku.
Jak nowe rozwiązania będą funkcjonowały w praktyce, szczególnie że to duży koszt dla administracji:
– Natura nie znosi próżni i obawiam się, że po zmianach wykonawcy znajdą sposób na obejście nowych przepisów – podkreśla Grzegorz Karwatowicz. – Uważam, że narzucenie w przepisach obowiązku zatrudniania na etatach przy wykonywaniu zamówień publicznych to nadmierna ingerencja ustawodawcy w stosunki łączące przedsiębiorcę wykonawcę takiego zamówienia i jego personel. – dodaje ekspert GWW.
Pełny artykuł z komentarzem Grzegorza Karwatowicz dostępny pod linkiem.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?