Wspólnotowe regulacje w zakresie udzielania zamówień publicznych. Beneficjenci środków unijnych
Zasady udzielania zamówień publicznych przez podmioty niebędące zamawiającymi w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych w przypadku zadań współfinansowanych ze środków unijnych.
Jednym z najważniejszych obowiązków beneficjentów otrzymujących środki z funduszy Unii Europejskiej jest realizacja prowadzonych przez nich projektów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Szczególne miejsce zajmują tutaj przepisy kształtujące normy udzielania zamówień publicznych.
Mając na uwadze kryterium podmiotowe, beneficjentów realizujących projekty dofinansowane z funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności możemy podzielić na zamawiających, o których mowa w ustawie Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) oraz na podmioty niebędące zamawiającymi w myśl tej ustawy.
Jeżeli chodzi o beneficjentów będących zamawiającymi zgodnie z przepisami pzp, realizacja przez nich procedur zamówień publicznych nie budzi wątpliwości. Beneficjenci ci udzielają zamówień publicznych zgodnie z dyspozycjami ustawy. Jeżeli zaś chodzi o udzielanie zamówień publicznych przez beneficjentów niebędących zamawiającymi w myśl pzp, to kwestia udzielania przez nich zamówień jest niejednoznaczna oraz budząca pewne wątpliwości…
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?