Więcej spornych spraw będzie teraz trafiać do sądów
Od początku marca wraz z wejściem w życie reformy Krajowej Administracji Skarbowej obowiązują nowe zasady odwołań. Skutki reformy komentuje dr Tomasz Burczyński.
Od początku marca wraz z wejściem w życie reformy KAS obowiązują nowe zasady odwołań. Obecnie od większości decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego składa się je do tego samego organu. Dotychczas, decyzje naczelników urzędów skarbowych (US), jak i dotychczasowych dyrektorów urzędów kontroli skarbowych (UKS) mógł uchylić jedynie dyrektor właściwej izby skarbowej. Z danych MF wynika, że w 2016 r. tak się stało w ok. jednej czwartej przypadków.
– Teraz liczba uchylonych decyzji istotnie się zmniejszy. Rozpatrywanie tej samej sprawy dwukrotnie przez ten sam organ nie przyniesie takich efektów jak w przypadku odwołania do organu nadrzędnego – przewiduje dr Tomasz Burczyński, radca prawny, wspólnik praktyki podatkowej GWW. Jego zdaniem trudno liczyć na niezależność organu, który rozpatruję powtórnie tę samą sprawę.
Artykuł ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 14 marca 2017 r., link.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?