Ważny wyrok TSUE w sprawie odsetek VAT od WNT
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie zgłoszonej przez WSA w Gliwicach (postanowienie z dnia 4 listopada 2019 roku, I SA/Gl 495/19), dotyczącej zgodności przepisów krajowych z Dyrektywą VAT w zakresie ujmowania podatku należnego i naliczonego z tytułu WNT w dwóch różnych okresach rozliczeniowych. Polskie przepisy wprowadzone w 2017 roku budziły wątpliwości co do zachowania zasady neutralności VAT. Zdaniem TSUE, wprowadzenie przez polskiego ustawodawcę dodatkowego wymogu, który prowadzi do wykazania VAT należnego i naliczonego w dwóch różnych okresach rozliczeniowych jest sprzeczne z istotną regulacji wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Wyrok dotyczy transakcji WNT, jednak warto zauważyć, że może być stosowany pomocniczo do zwrotu nadpłaconych odsetek w związku z innymi transakcjami opartymi na mechanizmie odwrotnego obciążenia. W przypadku złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w ciągu 30 dni od opublikowania wyroku TSUE, zwrot można powiększyć o odpowiednie oprocentowanie.
Fot. katarina_dzurekova
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?