Ważny wyrok NSA: brak exit tax od darowizny
14 stycznia 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał istotny wyrok w kwestii opodatkowania dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax). Sukcesja rodzinna może stać się mniej kosztowna.
Wprowadzenie w 2019 r. podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków (tzw. exit tax) wzbudziło wiele kontrowersji, a niejasne sformułowanie niektórych przepisów wymagało uściślenia. Po dwóch latach doczekaliśmy się bardzo jasnego stanowiska Naczelnego Sądu Administracyjnego (II FSK 12/21) w kwestii opodatkowania exit tax darowizny składników majątku osobistego.
Wyjaśnijmy, że kwestią problematyczną było to, że przekazanie w drodze darowizny osobie, która nie jest polskim rezydentem podatkowym, udziałów w spółce kapitałowej należało obowiązkowo opodatkować exit tax. Dyrektor KIS zajmował stanowisko, że nieodpłatne przekazanie innemu podmiotowi majątku położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w wyniku którego to przekazania Polska utraci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia tego składnika majątku, będzie podlegało exit tax (por. np. interpretację indywidualną 0115-KDIT3.4011.228.2020.1.KR). De facto zamykało to drogę do nieopodatkowanego darowania niepolskiemu rezydentowi jakiegokolwiek majątku położonego w Polsce.
NSA uznał jednak takie stanowiska za błędne. W przytoczonym wyroku NSA, oddalając skargę Dyrektora KIS, stwierdził m.in.:
- Na gruncie prawa unijnego podatek od dochodów z niezrealizowanych zysków powinien co do zasady dotyczyć tylko osób prawnych, a autonomia podatkowa poszczególnych państw w zakresie wprowadzania tego podatku może odbywać się pod warunkiem poszanowania swobód zapewnianych przez traktaty unijne, tj. w szczególności zasady swobodnego przepływu kapitału oraz zasady swobodnego przemieszczania się. W związku z powyższym opodatkować można wyłącznie transfer majątku, który jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Udziały czy akcje w spółce nie stanowią zaś takiego majątku.
- Majątek osobisty polskiego podatnika może stać się przedmiotem exit tax wyłącznie w momencie zmiany rezydencji podatkowej samego podatnika, nie zaś w sytuacji nieodpłatnego przekazania składników tego majątku.
Pytania? Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem: tomasz.krzywanski@gww.pl
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?