Uwłaszczenie lokali da w kość biznesowi
1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie tzw. ustawa uwłaszczeniowa, przekształcająca przy okazji prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Kwestię przekształcenie wieczystego użytkowania we własność w kontekście przepisów o pomocy de minimis komentuje Grzegorz Karwatowicz.
„(…) choć pomoc de minimis to tzw. pomoc bagatelna, problem z ustawą wcale bagatelny nie jest. Nie chodzi już tylko o kwestię przekroczenia limitu 200 tys. EUR, lecz generalnie o zasady stosowania i rozliczania pomocy de minimis. Trzeba mieć na uwadze pomoc, z której przedsiębiorca korzystał w przeszłości oraz plany związane z ubieganiem się o nią w przyszłości.”. – uważa mec. Karwatowicz.
KOMENTARZ | Grzegorz Karwatowicz, of counsel GWW
— Rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie pomocy de minimis nie wprowadza rozróżnienia na przedsiębiorcę i przedsiębiorstwo — jak w prawie polskim, — lecz za przedsiębiorstwo uważa każdą aktywność gospodarczą niezależnie od formy prawnej. W ramach analizy stosowania pomocy de minimis badane są wszystkie powiązania kapitałowe firmy oraz powiązania osobowe właściciela, a wykorzystane limity podlegają kumulacji. Dla przedsiębiorcy posiadającego kilka biznesów wyliczenie, czy limity zostały przekroczone, będzie niemałym wyzwaniem — mówi Grzegorz Karwatowicz.
— Gdyby ustawodawca przyjął, że użytkownik za zmianę prawa użytkowania na własność jest każdorazowo obciążony opłatą w wysokości równej wartości rynkowej nieruchomości, to pomocy by nie było, nie trzeba byłoby obliczać pułapów itd. W świetle przyjętej ustawy przedsiębiorców obowiązują wszystkie wymogi z tytułu liczenia limitów i sprawozdawczości — mówi Grzegorz Karwatowicz.
Artykuł ukazał się wraz z komentarzem w Pulsie Biznesu, 12.11.2018 r.
Link do artykułu: https://www.pb.pl/uwlaszczenie-lokali-da-w-kosc-biznesowi-945341
Powiązane wpisy

''Roboty budowlane w zamówieniach publicznych i w kodeksie cywilnym'' publikacja r.pr. Marty Lipińskiej
''Roboty budowlane w zamówieniach publicznych i w kodeksie cywilnym'' publikacja r.pr. Marty LipińskiejWyższe kary dla pracodawców za naruszenie praw pracowniczych
Wyższe kary dla pracodawców za naruszenie praw pracowniczychSejm uchwalił ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom
Sejm uchwalił ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom
Raport na temat stosowania art. 70 § 6 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa w praktyce państwowych organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.
Raport na temat stosowania art. 70 § 6 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa w praktyce państwowych organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?