Unieważnienie postępowania z powodu utraty dotacji
Zamawiający – po nowelizacji prawa zamówień publicznych – ma możliwość unieważnienia postępowania, w sytuacji gdy nie zostały mu przyznane środki zagraniczne, które chciał przeznaczyć na sfinansowanie części bądź całości przedmiotu zamówienia.
Dyspozycją ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) oraz niektórych innych ustaw prawodawca wprowadził do systemu prawa zamówień publicznych możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w sytuacji gdy środki zagraniczne (pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu), które zamawiający chciał przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotu zamówienia, nie zostały mu przyznane.
Zbyt długotrwałe procedury
Powyższa zmiana czyni zadość wysuwanym postulatom części uczestników systemu zamówień publicznych. Wielokrotnie zamawiający wskazywali na fakt, iż długie procedury związane z otrzymaniem środków zagranicznych oraz ich wieloetapowość sprawiają, że realizacja podejmowanych działań zgodnie z obowiązującymi regulacjami (zarówno dotyczącymi udzielania zamówień publicznych, jak i realizacji dofinansowanych projektów) oraz w odpowiednim terminie jest bardzo ograniczona.
Wskazywano, że zanim złożony przez wnioskodawcę projekt otrzyma dofinansowanie, musi przejść przez ocenę formalną, merytoryczną oraz strategiczną, co jest czasochłonne zważywszy na fakt, iż procedury realizacji poszczególnych ocen są odpowiednio rozbudowane. Ponadto podkreślano potrzebę przygotowywania odpowiednio wcześniej postępowania w celu należytego jego przeprowadzenia – chodzi głównie o czynności przygotowawcze do wszczęcia postępowania, zwłaszcza należyte oszacowanie wartości zamówienia publicznego.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?