Spółki komandytowe szukają sposobów na ucieczkę przed podwójnym podatkiem
Zmiana zasad opodatkowania spółek komandytowych jest już raczej przesądzona. Pod znakiem zapytania jest tylko termin wejścia w życie nowych przepisów. Przedsiębiorcy na gwałt szukają sposobów, by uniknąć negatywnych skutków nowelizacji i konieczności dwukrotnego opodatkowywania dochodów. Rozwiązaniem może być zmiana proporcji podziału zysków lub przekształcenie spółki.
Ryzykowne podwójne opodatkowanie zysku spółki – KOMENTARZ Mateusza Pietranka
Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i skorzystanie z nowego planowanego mechanizmu, czyli estońskiego CIT, jest obarczone ryzykiem podatkowym. Ekspert zwraca uwagę, że w tym kontekście nowelizacja ustawy przewiduje, iż w sytuacji, gdy dochodzi do przekształcenia, a pierwszy rok podatkowy spółki powstałej w wyniku przekształcenia jest równocześnie pierwszym rokiem stosowania estońskiego CIT, spółka zobowiązana jest do ustalenia i opodatkowania dochodu z przekształcenia równego nadwyżce wartości rynkowej składników majątku, ustalonej na dzień przekształcenia, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień. Wydaje się, że zrezygnowanie z tej regulacji przez ustawodawcę byłoby dodatkową zachętą dla podatników dla zastosowania estońskiego CIT.
Artykuł dostępny na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/sposoby-na-zmiane-zasad-opodatkowania-spolek-komandytowych,504644.html
Powiązane wpisy
Andrzej Ladziński o zawodzie doradcy podatkowego
Andrzej Ladziński o zawodzie doradcy podatkowego
Korzystny dla przedsiębiorców wyrok TSUE ws. zwolnienia z podatku od nieruchomości infrastruktury kolejowej
Korzystny dla przedsiębiorców wyrok TSUE ws. zwolnienia z podatku od nieruchomości infrastruktury kolejowejTargi Prawnicze w Warszawie
Targi Prawnicze w WarszawieZespół podatkowy GWW z wyróżnieniem za prestiżową wygraną przed sądami w PIT 2024 r.
Zespół podatkowy GWW z wyróżnieniem za prestiżową wygraną przed sądami w PIT 2024 r.Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?