Skarbówka zajrzy na konto
Administracja skarbowa zyska nowe narzędzie walki z wyłudzeniami VAT. Istotną rolę odegra w tym współpraca z bankami. Chodzi o analizę danych pochodzących z firmowych kont. Aldona Leszczyńska-Mikulska obawia się, że przepisy będą nadużywane i osłabią pozycję przedsiębiorców w relacjach ze skarbówką.
KAS zyska nowe narzędzie walki z wyłudzeniami VAT. Pomogą jej w tym banki. Będą przekazywać informacje o firmowych rachunkach do systemu informatycznego prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową – wynika z najnowszego projektu autorstwa Ministerstwa Finansów.
Mec. Aldona Leszczyńska-Mikulska, kierująca w GWW praktyką doradztwa dla klientów indywidualnych ocenia pomysł resortu finansów.
– Intencja jest słuszna, ale obawiam, że przepisy będą nadużywane i osłabią pozycję przedsiębiorców w relacjach ze skarbówką – mówi mec. Aldona Leszczyńska-Mikulska.
Niepokojąca jest szeroka definicja wyłudzeń skarbowych, do których w projekcie zakwalifikowano wszystkie przestępstwa skarbowe, a wiec nawet przestępstwa nieumyślne. (…) Niedookreślone są również przesłanki na podstawie których szef KAS może zlecić blokadę konta przedsiębiorcy do 72 godzin. Co więcej następnie może przedłużyć blokadę do 3 miesięcy, jeśli zachodzą „uzasadnione obawy”, że przedsiębiorca nie zapłaci podatku.
– Zarówno katalog przestępstw jak i katalog przesłanek pozwalających na blokadę konta powinien być zamknięty. W przeciwnym razie daje szefowi KAS szerokie pole uznaniowości. Z projektu nie wynika też, jakie dane będą brane pod uwagę przy analizie ryzyka. Administracja skarbowa dopiero opracuje system analityczny. Podobna sytuacja zaistniała przy JPK. Administracja skarbowa zbiera już dane dotyczące rozliczenia VAT od większości firm, ale nie ma dopracowanego systemu informatycznego pozwalającego na ich właściwe przetwarzanie – mówi mec. Aldona Leszczyńska-Mikulska.
Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 22 marca 2017 r., link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?