Raportowanie schematów podatkowych (MDR)
Rzeszowski oddział GWW we współpracy z Izbą Przemysłowo-Hadlową zorganizowały szkolenie dla przedsiębiorców w zakresie raportowania schematów podatkowych (MDR). Regulacje, które weszły w życie już 1 stycznia, cechuje wysoki poziom skomplikowania i niejasności. Nasi eksperci, Andrzej Ladziński, doradca podatkowy i partner zarządzający GWW Tax oraz Dominik Wasiluk, prawnik, omawiali liczne wątpliwości, które pojawiają w zakresie nowych przepisów.
Z dniem 1 stycznia weszła w życie ustawa dnia z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018r. poz. 800 ze zm.). Nowelizacja wprowadziła obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR), dodając do Ordynacji podatkowej w Dziale III nowy rozdział 11a – „Informacje o schematach podatkowych”.
Zgodnie z nowymi przepisami każdy przedsiębiorca, który podejmuje czynności zmierzające do uzyskania korzyści podatkowej, jest co do zasady zobowiązany do poinformowania organów podatkowych o swoich działaniach. Obowiązek obejmuje przekazywanie informacji o planowaniu podatkowym, jak również o ulgach i preferencjach podatkowych.
Wprowadzone regulacje cechuje wysoki poziom skomplikowania i niejasności. Należy mieć na uwadze, że niepoprawne lub nieterminowe wypełnienie obowiązków raportowych może być potraktowane jako przestępstwo karnoskarbowe.
Szkolenie odbyło się w 5 lutego br. w Rzeszowie.
Zobacz całą publikację
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?