Szef KAS potrafi przyznać się do błędu
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1255/24
Reprezentowaliśmy naszego klienta w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 2017 r. w sprawie zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania („GAAR”), jak i naruszeń przepisów o cenach transferowych. W toku sprawy zaskarżona została jedna z dokonanych czynności wpadkowych, która wpływała na bieg terminu przedawnienia zobowiązania. Z przedstawioną przez nas argumentacją zgodził się zarówno WSA w Warszawie oraz – jak się później okazało – również NSA.
Pomimo toczącego się przed NSA postępowania wpadkowego, co do którego oczekiwaliśmy na orzeczenie, Szef KAS zdecydował się wydać ostateczną decyzję wymiarową w sprawie, która została zaskarżona do WSA w Warszawie. W międzyczasie NSA wydał orzeczenie zgodnie z naszą argumentacją.
Na 5 dni przed rozprawą, Szef KAS niejako z urzędu wysłał do WSA w Warszawie zaskakujące pismo „z wnioskiem o uchylenie decyzji organów obu instancji oraz umorzenie postępowania”. W uzasadnieniu wniosku Szef KAS podkreślił:
– Działanie to bowiem sprzyja zachowaniu zasad celowości, sprawiedliwości i ekonomiki procesowej umożliwiając zakończenie postępowania w sposób efektywny. Takie działanie jest zgodne również ze słusznym interesem strony, ponieważ umożliwia szybkie i trwałe wyeliminowanie z obrotu prawnego wadliwych rozstrzygnięć.
W wyroku z dnia 11 września 2024 r., sygn. akt III SA/Wa 1255/24, WSA przychylił się do pisma Szefa KAS oraz naszego wniosku przedstawionego w złożonej skardze i uchylił decyzję organów obu instancji oraz umorzył postępowanie.
Jesteśmy pod wrażeniem działania Szefa KAS, który przyznał się do popełnionego uchybienia i nie chcąc przedłużać tej sprawy zakończył ją jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy w NSA. Oby więcej takich historii, które skracają długość postępowania i tym samym zmniejszają nakład środków, jaki poświęca się, z góry wygranej – lub przegranej – sprawie.
Specjaliści