NSA w trybie niejawnym, szybciej, ale bez ostatniego słowa pełnomocnika
Od poniedziałku posiedzenia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym i wojewódzkich sądach administracyjnych położonych w obszarze należącym do strefy czerwonej odbywają się w trybie niejawnym. Może to przyspieszyć rozpatrzenie skarg, ale i pozbawić strony profesjonalnej argumentacji pełnomocników, która dla wyniku sprawy może okazać się bezcenna.
KOMENTARZ KAMILA SZCZĘSNEGO
– Negatywnie oceniam fakt, że większość spraw, często wbrew woli stron, zostanie załatwiona na posiedzeniu niejawnym. Brak rozprawy pozbawia – zwłaszcza stronę skarżącą – ostatniej szansy na powołanie argumentów, zmierzających do podważenia rozstrzygnięć organów administracji. W ten sposób uniemożliwia się stronie wypowiedzenie „ostatniego słowa”, często kluczowego, decydującego o treści wyroku – stwierdza Kamil Szczęsny, adwokat w GWW.
Z moich doświadczeń wynika, że w przypadku znacznej części spraw, w odniesieniu do których wojewódzkie sądy administracyjne oddaliły skargi na posiedzeniu niejawnym, skargi kasacyjne zostały uwzględnione na rozprawie przez Naczelny Sąd Administracyjny.
– Dlatego też w mojej praktyce zawodowej z zasady nie składam wniosków o rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym, gdyż uważam, że ma to znaczenie dla jakości rozstrzygania sprawy. Natomiast w obecnej sytuacji, skoro strony oczekiwały na rozpoznanie sprawy przed Naczelnym Sądem Administracyjnym nierzadko nawet trzy lata, to dodatkowe trzy czy cztery miesiące nie powinny być argumentem za rozpoznaniem sprawy w trybie uproszczonym, zwłaszcza wbrew woli stron – podkreśla Kamil .
Artykuł z komentarzem naszego eksperta ukazał się na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/podatki/rozpatrywanie-spraw-podatkowych-w-trybie-niejawnym-w-czasie,503914.html
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?