Niemcy wypychają z rynku polskich przewoźników
Od 1 stycznia 2015 roku w Niemczech obowiązuje także w transporcie płaca minimalna. Obowiązek ten został rozciągnięty na przedsiębiorców zagranicznych, o ile wykonują przewozy w Niemczech, niezależnie od tego czy jest to przewóz docelowy, kabotaż czy tranzyt. Wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech może zagrozić mocnej pozycji w Europie polskich firm transportowych. Zagadnienie to komentuje dla Rzeczpospolitej Helena Kozakiewicz, aplikantka radcowska GWW Legal.
Wprowadzenie obowiązku stosowania przez pracodawców mających siedzibę zagranicą (tj. poza terytorium Niemiec) niemieckich przepisów w zakresie płacy minimalnej, budzi uzasadnione kontrowersje, zwłaszcza w przypadku krótkotrwałego wykonywania pracy przez pracowników zatrudnionych przez zagranicznego pracodawcę, którzy w czasie wykonywania swoich obowiązków pracowniczych jedynie przejeżdżają przez terytorium Niemiec – ocenia Helena Kozakiewicz.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?