Morze fikcyjnych faktur
Grzegorz Mularczyk komentuje dane MF, z których wynika, że w 2015 r. skarbówka wykryła 360 tys. fikcyjnych faktur na 82 mld zł. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 75 proc., a wartość o 150 proc.
KOMENTARZ | Grzegorz Mularczyk, doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax
Znaczny wzrost liczby wykrywanych fikcyjnych faktur to prawdopodobnie skutek większej ilości prowadzonych kontroli podatkowych. Nie można też wykluczyć, że jest to efekt wytycznych Ministerstwa Finansów z początku 2015 r., gdzie z góry założono, że 55% kontroli musi zakończyć się decyzją określającą zaległość podatkową. Trudno natomiast jednoznacznie stwierdzić czy powyższe dane świadczą o znacznym zwiększeniu skuteczności administracji podatkowej czy raczej o stale rosnącej liczbie przestępstw podatkowych. Potwierdzają jednak pewną słabość państwa, które już od wielu lat zaniedbuje swoje obowiązki na polu przeciwdziałania wyłudzeniom VAT. Obecnie Ministerstwo powinno podjąć działania nakierowane bardziej na zapobieganie niż wykrywanie przestępstw podatkowych.
Artykuł ukazał się w Rzeczpospolitej z dnia 18 lutego 2016 r., link oraz link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?