Kontynuujemy pasmo sukcesów w obszarze zwolnień dla spółek holdingowych
Tym razem sprawa dotyczyła zwolnienia z CIT przy zbyciu udziałów w spółce zależnej 🏢➡️🏢
Jednym z warunków skorzystania ze zwolnienia jest to, żeby ponad 50% aktywów spółki zależnej nie stanowiły nieruchomości położone w Polsce.
Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem GWW, że pojęcie „nieruchomości” z ustawy o CIT należy rozumieć zgodnie z definicją z Kodeksu cywilnego oraz że nawet jeśli w bilansie większość aktywów spółki zależnej to:
- „środki trwałe w budowie”,
- „zaliczki na środki trwałe w budowie”,
- to nie przesądza to automatycznie, że nie mamy prawa skorzystać ze zwolnienia, a każdą pozycję należy analizować indywidualnie, pod kątem definicji „nieruchomości” z KC. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.175.2025.3.DD).
To bardzo dobra wiadomość szczególnie dla holdingów, zbywających udziały (akcje) w spółkach zależnych będących jeszcze na wczesnym etapie realizowania inwestycji, które nie powinny być automatycznie wyłączane ze zwolnienia.
Przypominamy także o wcześniejszym przełomowym wyroku NSA, który otrzymali nasi eksperci. W sprawie II FSK 1425/24 Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację naszej argumentacji i potwierdził, że poprzez wymóg uzyskania informacji o statusie wszystkich rozproszonych udziałowców (akcjonariuszy), w tym podmiotów notowanych na giełdach i pośrednio także osób fizycznych, nałożono na skarżący podmiot (klienta GWW) obowiązki niemożliwe do wykonania.
Jak podkreślił wówczas NSA, w takich wyjątkowych okolicznościach, aby zapewnić sprawiedliwe i efektywne zastosowanie prawa, konieczne staje się – odstąpienie od sztywnej interpretacji literalnej na rzecz wykładni celowościowej.
Szczegóły: https://gww.pl/przelomowy-wyrok-nsa-w-sprawie-zwolnienia-holdingowego-sukces-zespolu-gww/
To kolejne potwierdzenie, że sprawne podejście do przepisów, dobra argumentacja i znajomość praktyki organów pozwalają skutecznie chronić interesy podatników.
Współautorzy wpisu: Sebastian Gumiela, Patrycja Woźniewska, Julia Dziedzic, Przemysław Matyja
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?