Konsultacje medyczne online nie zawsze zwolnione z VAT
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że zwolnienie z VAT może dotyczyć usług, które mają charakter diagnostyczny lub leczniczy. Muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jeśli świadczenie będzie polegało na udzielaniu tylko pewnych porad, trzeba je będzie opodatkować. Liczy się zatem cel konsultacji.
Komentarz radcy prawnego Sylwii Lubelczyk z zespołu postępowań VAT
Forma komunikacji lekarza z pacjentem bez znaczenia dla VAT
Sylwia Lubelczyk, radca prawny z zespołu postępowań VAT w kancelarii GWW, potwierdza, że prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT zależy zatem od celu, który przyświecał danej usłudze świadczonej na rzecz pacjenta. Zwraca uwagę, że sam rodzaj środków komunikacji, przy wykorzystaniu których dana konsultacja medyczna jest udzielana, nie przesądza o zwolnieniu z VAT. – Platforma internetowa stanowi jedynie narzędzie, jakie można wykorzystać w celu świadczenia usługi mającej na celu zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia pacjentów – wskazuje ekspertka.
Niezależnie więc, czy konsultacja medyczna będzie udzielana online, czy stacjonarnie, to aby podlegała zwolnieniu z VAT, musi być świadczona przez lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, osobę wykonującą inny zawód medyczny lub psychologa.
Jak dodaje ekspertka, aby udowodnić prawo do zwolnienia, warto każdorazowo zadbać o udokumentowanie tego, że konsultacja medyczna – choć była świadczona online – była zindywidualizowana i skierowana do konkretnego pacjenta, a nie stanowiła jedynie ogólnikowych odpowiedzi na pytania z dziedziny medycyny. Trzeba też dowieść, że jej celem było postawienie pacjentowi diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie, w jakim to możliwe, leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.
Artykuł dostępny na Prawo.pl https://www.prawo.pl/podatki/konsultacje-medyczne-online-a-stawka-i-zwolnienie-z-vat,500940.html
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?