Komornicy zajmują subwencje z „tarczy”. PFR potępia, ale sam nie jest bez winy
Komornicy zajmują subwencje z "tarczy finansowej" PFR, które miały wspierać miejsca pracy i chronić firmy przed upadkiem. Czy jest to zgodne z prawem? Jak tego uniknąć?
Komentarz ekspertów z zespołu postepowań VAT: Piotr Świstak oraz Angelika Dahms, LL.M.
KOMENTARZ
To na bankach spoczywa odpowiedzialność weryfikacji, czy zablokowane na koncie środki na wniosek komornika nie są środkami wolnymi od egzekucji i z jakiego tytułu. Takimi środkami jest na przykład 500+, ale także subwencja z tarczy finansowej PFR. Zgodnie zprzepisami bank nie ma prawa zablokować takich środków, natomiast w praktyce zdarzają się tego typu przypadki – mówi mec. Piotr Świstak z kancelarii GWW.
– Uczulamy przedsiębiorców, by z dużą skrupulatnością rejestrowali wydatki dokonywane z otrzymanej subwencji. Przede wszystkim powinni zadbać o odpowiednie zarządzanie rachunkiem bankowym i otrzymanymi środkami. Warto wydzielić kwotę subwencji ze środków zgromadzonych na rachunku przedsiębiorcy – radzi Angelika Dahms z GWW.
Prawniczka dodaje, że taka ostrożność uchroni nie tylko przed bezzasadnymi zajęciami komorniczymi, ale też będzie przydatna w wypadku ewentualnej kontroli ze strony PFR o zasadności przyznania lub spełnienia warunków umorzenia subwencji. Pamiętajmy bowiem, że jednym z warunków umorzenia jest wydatkowanie tych środków na pokrycie „kosztów bieżącej działalności” firmy. Żeby to udowodnić, przyda się właściwe dokumentowanie tych wydatków – tłumaczy Dahms.
Co może zrobić przedsiębiorca, którego pieniądze z subwencji zajął komornik? – Wówczas trzeba wykorzystać wszystkie dostępne środki ochrony przewidziane w polskim prawie. Należy skontaktować się z komornikiem i poinformować go o sytuacji, a także rozważyć złożenie skargi na czynności komornika. Jeżeli to nie poskutkuje, pozostaje powództwo cywilne. Doradzamy jednak szybką reakcję, gdy tylko dowiemy się o zablokowaniu pieniędzy przez bank. Gdy zostaną one rozdysponowane między wierzycieli przez komornika, który otrzymał pieniądze z zajętego konta, będzie bardzo trudno je odzyskać – wyjaśnia mec. Świstak.
Cały artykuł dostępny na Wyborcza.pl: https://wyborcza.biz/biznes/7,147584,26017989,komornicy-zajmuja-subwencje-z-tarczy-pfr-potepia-ale-sam-nie.html?_ga=2.265084230.855920192.1590995037-746356095.1590863010
Powiązane wpisy
Awanse na stanowiska senior associate, associate oraz junior associate
Awanse na stanowiska senior associate, associate oraz junior associateAwanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa podatkowego
Awanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa podatkowegoAwanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa prawnego
Awanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa prawnegoDni Otwarte w GWW Rzeszów za nami
Dni Otwarte w GWW Rzeszów za namiObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?