Komornicy zajmują subwencje z „tarczy”. PFR potępia, ale sam nie jest bez winy
Komornicy zajmują subwencje z "tarczy finansowej" PFR, które miały wspierać miejsca pracy i chronić firmy przed upadkiem. Czy jest to zgodne z prawem? Jak tego uniknąć?
Komentarz ekspertów z zespołu postepowań VAT: Piotr Świstak oraz Angelika Dahms, LL.M.
KOMENTARZ
To na bankach spoczywa odpowiedzialność weryfikacji, czy zablokowane na koncie środki na wniosek komornika nie są środkami wolnymi od egzekucji i z jakiego tytułu. Takimi środkami jest na przykład 500+, ale także subwencja z tarczy finansowej PFR. Zgodnie zprzepisami bank nie ma prawa zablokować takich środków, natomiast w praktyce zdarzają się tego typu przypadki – mówi mec. Piotr Świstak z kancelarii GWW.
– Uczulamy przedsiębiorców, by z dużą skrupulatnością rejestrowali wydatki dokonywane z otrzymanej subwencji. Przede wszystkim powinni zadbać o odpowiednie zarządzanie rachunkiem bankowym i otrzymanymi środkami. Warto wydzielić kwotę subwencji ze środków zgromadzonych na rachunku przedsiębiorcy – radzi Angelika Dahms z GWW.
Prawniczka dodaje, że taka ostrożność uchroni nie tylko przed bezzasadnymi zajęciami komorniczymi, ale też będzie przydatna w wypadku ewentualnej kontroli ze strony PFR o zasadności przyznania lub spełnienia warunków umorzenia subwencji. Pamiętajmy bowiem, że jednym z warunków umorzenia jest wydatkowanie tych środków na pokrycie „kosztów bieżącej działalności” firmy. Żeby to udowodnić, przyda się właściwe dokumentowanie tych wydatków – tłumaczy Dahms.
Co może zrobić przedsiębiorca, którego pieniądze z subwencji zajął komornik? – Wówczas trzeba wykorzystać wszystkie dostępne środki ochrony przewidziane w polskim prawie. Należy skontaktować się z komornikiem i poinformować go o sytuacji, a także rozważyć złożenie skargi na czynności komornika. Jeżeli to nie poskutkuje, pozostaje powództwo cywilne. Doradzamy jednak szybką reakcję, gdy tylko dowiemy się o zablokowaniu pieniędzy przez bank. Gdy zostaną one rozdysponowane między wierzycieli przez komornika, który otrzymał pieniądze z zajętego konta, będzie bardzo trudno je odzyskać – wyjaśnia mec. Świstak.
Cały artykuł dostępny na Wyborcza.pl: https://wyborcza.biz/biznes/7,147584,26017989,komornicy-zajmuja-subwencje-z-tarczy-pfr-potepia-ale-sam-nie.html?_ga=2.265084230.855920192.1590995037-746356095.1590863010
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?