JPK: Dane o VAT będą przesyłane co miesiąc także przez rozliczających się kwartalnie
Obowiązek przekazywania co miesiąc danych z ewidencji VAT w formacie JPK będzie dotyczył także tych podatników, którzy rozliczają się z fiskusem raz na kwartał. Nowe obowiązki komentuje Grzegorz Mularczyk.
Grzegorz Mularczyk, doradca podatkowy, wspólnik praktyki podatkowej GWW
Ustawa o VAT, w jej obecnym brzmieniu, umożliwia kwartalne składanie deklaracji podatkowych nie tylko tzw. małym podatnikom (u których wartość sprzedaży nie przekracza co do zasady 1.200.000 euro), ale również i pozostałym podatnikom – pod warunkiem, że nie dokonują oni co do zasady sprzedaży towarów wrażliwych określonych w załączniku nr XIII do ustawy o VAT. Powyższe oznacza, że już od 1 lipca 2016 r. wśród dużych przedsiębiorców zobowiązanych do przekazywania co miesiąc informacji o ewidencji VAT, w formie przewidzianej dla Jednolitego Pliku Kontrolnego, będą znajdować się również przedsiębiorcy składający deklaracje VAT co kwartał. W efekcie, mimo swojego prawa do kwartalnego rozliczania podatku VAT, tacy podatnicy będą musieli w rzeczywistości w okresach miesięcznych prowadzić ewidencję VAT. Wpłynie to bezpośrednio na politykę księgowania dokumentów, zmianę systemu pracy działów księgowości, oraz wprowadzenie modernizacji w dotychczasowych oprogramowaniach systemowych używanych w firmach.
Bez zmiany przepisów ustawy o VAT obowiązek przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT co miesiąc wydaje być się sprzeczny z prawem. Przepisy Ordynacji podatkowej nie mogą ingerować w obowiązki podatników wynikające z ustaw regulujących daną materię (podatek) szczegółowo. W tej kwestii planowane są zatem zmiany przez ustawodawcę w przepisach ustawy o VAT, które nie rozwiążą jednak problemu rzetelnych podatników, obowiązanych do częstszego wywiązywania się z obowiązków administracyjnych i rozliczania podatku VAT.
Artykuł ukazał się na łamach Dziennika Gazety Prawnej z dnia 25 maja 2016 r., link.
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?