Inwestycje all’italiana – wynajem nieruchomości we Włoszech
Okazuje się, że Italia może kojarzyć się z czymś więcej niż wspaniały śródziemnomorski klimat, dobra kawa i Koloseum – tj. z inwestowaniem w nieruchomości. Dużym powodzeniem cieszą się mieszkania studenckie w centrach większych miast, takich jak Rzym, Mediolan i Florencja. Nie mniej atrakcyjny jest też wynajem krótkoterminowy o charakterze turystyczno –wypoczynkowym. Pomimo, że widmo kolejnej fali kryzysu gospodarczego krąży nad Europą, to nieruchomości na południu wciąż pozostają w granicach możliwości finansowych wielu Polaków. Co istotne, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej mogą oni nabywać nieruchomości we Włoszech na takich samych warunkach, jak obywatele tego kraju.
Podatki – czy trzeba płacić we Włoszech?
W zasadzie wszystkie państwa, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zastrzegają, że dochody pochodzące z wynajmu nieruchomości położonej w innym państwie niż miejsce zamieszkania osoby, które je uzyskuje, mogą podlegać opodatkowaniu w państwie położenia nieruchomości. Włochy nie są pod tym względem wyjątkiem. W związku z tym, dochodami osiągniętymi z wynajmu we Włoszech trzeba podzielić się z tamtejszym fiskusem. Opodatkowaniu podlega przychód w postaci 95% czynszu za dany rok, bez możliwości obniżenia go o poniesione wydatki (koszty uzyskania przychodu). Progresywna stawka podatku oscyluje w granicach od 23 do 43%. Można też wybrać opodatkowanie według 10 lub 21% stawki liniowej. Wówczas opodatkowaniu podlega 100% przychodu – w tym wypadku również bez możliwości uwzględnienia poniesionych wydatków. Należy też mieć na uwadze opłatę za tzw. zarejestrowanie umowy najmu w urzędzie skarbowym. Wynosi ona 2% wartości czynszu za okres, na jaki zawarto umowę.
Co z podatkami w Polsce?
Dochody z wynajmu nieruchomości we Włoszech są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Jednakże mają one wpływ na ustalenie stopy procentowej, według której należy obliczyć podatek należny od dochodów osiągniętych w Polsce, opodatkowanych na zasadach ogólnych – według skali podatkowej. Wynika to z zastosowania w polsko–włoskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1985 r. tzw. metody wyłączenia z progresją. Jeżeli dochody w Polsce są opodatkowane na zasadach szczególnych (podatek liniowy bądź podatek zryczałtowany) albo brak jest dochodów osiągniętych w Polsce, wówczas nie ma w ogóle konieczności uwzględniania w polskich zeznaniach podatkowych dochodów z Włoch.
Podsumowanie
Wynajmowanie nieruchomości to z całą pewnością dobry sposób na stały i pewny zysk. Niezaprzeczalnym atutem Włoch w tym zakresie jest oczywiście wspaniały klimat i piękne widoki, które stwarzają lepsze niż w innych państwach, warunki do krótkoterminowego wynajmu turystycznego. Pomimo potencjalnych korzyści, decyzja o zakupie nieruchomości za granicą zawsze powinna być dobrze przemyślana. W grę wchodzą w końcu spore wydatki – nie tylko zakup nieruchomości, ale również koszty późniejszych remontów, opłaty administracyjne i wspomniane już podatki. Kluczem do sukcesu jest zaplanowanie odpowiedniej strategii biznesowej przy wsparciu włoskiego avvocato lub wykwalifikowanego prawnika w Polsce, posiadającego doświadczenie w zakresie transgranicznego doradztwa prawnego.
Artykuł został opublikowany na blogu Lexplorers.pl
Autor
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?