GWW wygrywa spór o podział majątku wspólników spółki cywilnej
Dn. 14 kwietnia 2016 r. Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną wniesioną przez GWW w imieniu grupy producentów. W efekcie postępowanie w tym przedmiocie po wielu latach sporu znalazło swój pozytywny finał w SN, gdyż Sąd orzekł na korzyść Klientów GWW (Sygn. akt: IV CSK 593/15).
Klienci mają obecnie otwartą drogę, aby sąd II instancji uwzględnił jako składnik majątku wspólnego podlegającego podziałowi wartość krzewów borówek nasadzonych na nieruchomościach drugiej strony. Co więcej, sąd II instancji rozpatrując ponownie sprawę będzie musiał uwzględnić przy podziale majątku wspólnego i przyznać Klientom GWW udział w zyskach ze sprzedaży borówek osiągnięty już po rozwiązaniu s.c. przez stronę przeciwną.
Sprawa dotyczyła podziału majątku wspólnego wspólników s.c., którzy do 2006 r. prowadzili plantację borówki amerykańskiej na nieruchomościach należących do części z nich. W wyniku rozwiązania umowy s.c. powstała konieczność podziału majątku s.c., co stało się zarzewiem złożonego sporu sądowego.
KOMENTARZ | Urszula Darkowska, radca prawny, kieruje praktyką procesową w Warszawie
Sąd Najwyższy w całości podzielił stanowisko GWW. W szczególności cieszy naszych Klientów, że SN zaliczył do majątku wspólnego wartość krzewów borówek, gdyż sądy niższych instancji taką możliwość – jak się okazało bezpodstawnie – zgodnie wykluczały.
Orzeczenie SN uchyla w całości niekorzystne postanowienie sądu II instancji, który odmówił zaliczenia do majątku wspólnego podlegającego podziałowi składników, które istotnie wpływają na wartość tego majątku, a przez to na wysokość świadczeń należnych naszym Klientom od strony przeciwnej.
Proces przed SN był złożony, gdyż obejmował dwa zagadnienia prawne, wymagające rozstrzygnięcia:
1. Po pierwsze – byli wspólnicy spierali się o to, czy wartość zasadzonych na gruncie strony przeciwnej krzewów borówek wchodzi do majątku wspólnego wspólników s.c. pomimo że same krzewy stają się częścią składową nieruchomości strony przeciwnej.
2. Drugie, równie istotne zagadnienie prawne dotyczyło kwestii, czy po rozwiązaniu s.c. wspólnikom którzy nie kontynuują działalności s.c. należy się udział w zyskach ze sprzedaży owoców borówek osiągniętych przez wspólników – właścicieli nieruchomości, na której prowadzona była wcześniej plantacja spółki cywilnej.
SN na oba pytania odpowiedział pozytywnie. Klienci wracają do sądu II instancji by dochodzić należnego im udziału w majątku spółki cywilnej.
Powiązane wpisy
![](https://gww.pl/wp-content/uploads/2024/05/R-400x200.png)
Referat dr Łukasza Sokołowskiego podczas konferencji Naukowej ,,Prawo i polityka. W 100 rocznicę urodzin Profesora Andrzeja Stelmachowskiego”
Referat dr Łukasza Sokołowskiego podczas konferencji Naukowej ,,Prawo i polityka. W 100 rocznicę urodzin Profesora Andrzeja Stelmachowskiego”Awanse na stanowiska senior associate, associate oraz junior associate
Awanse na stanowiska senior associate, associate oraz junior associateAwanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa podatkowego
Awanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa podatkowegoAwanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa prawnego
Awanse na stanowisko counsel w zespole doradztwa prawnegoObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?