Fiskus żąda zapłaty VAT na podstawie domysłów
Fiskus nie zgadza się, aby przedsiębiorca odliczył 100 proc. VAT od jednego z dwóch aut, bo nie ma pewności, że w razie awarii, nie będzie jeździł nim w celach prywatnych. – Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorca wykorzystujący auto wyłącznie do celów służbowych, powinien odliczyć 100 proc. VAT. Tymczasem organ podatkowy odmówił mu tego prawa tylko na podstawie swoich przypuszczeń, gdyż z góry założył nieuczciwość podatnika. To niedopuszczalne – uważa dr Izabela Andrzejewska-Czernek.
KOMENTARZ | Izabela Andrzejewska-Czernek, doktor nauk prawnych, radca prawny GWW Tax
Podatnik zadał pytanie i źle na tym wyszedł
Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorca wykorzystujący auto wyłącznie do celów służbowych, powinien odliczyć 100 proc. VAT. Tymczasem organ podatkowy odmówił mu tego prawa tylko na podstawie swoich przypuszczeń, gdyż z góry założył nieuczciwość podatnika. To niedopuszczalne. Takie rozstrzygnięcie jest nie tylko niezgodne z przepisami ustawy o VAT, ale też sprzeczne z praktyką. W przypadku awarii auta służbowego standardem jest bowiem samochód zastępczy. Niestety, występowanie o interpretację w sprawie, która nie powinna wzbudzać żadnych wątpliwości, świadczy o dużej niepewności podatników w relacjach z fiskusem. Nawet w prostej sprawie chcą skorzystać z ochrony, jaką daje interpretacja. Jednak w tym przypadku okazało się to pułapką.
Artykuł ukazał się na łamach Rzeczpospolitej z dnia 19 września 2016 r., link.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?