Coraz bliżej do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur
Kto zdecyduje się na wystawianie i przesyłanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych za pomocą ministerialnej platformy, może liczyć na podatkowe korzyści.
Wywiad dotyczący wprowadzenia Krajowego Systemu e-faktur z Wojciechem Śliżem, doradcą podatkowym i partnerem GWW znajdziemy w dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej.
Jak pan ocenia plan wprowadzenia systemu teleinformatycznego, który pozwoliłby przedsiębiorcom wystawiać i przesyłać kontrahentom ustrukturyzowane faktury?
Wprowadzenie takiej możliwości jest wyraźnym sygnałem, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się skorzystać z modelu włoskiego, w którym takie rozwiązanie obowiązywało w latach 2017–2018. Natomiast od 2019 r. faktury elektroniczne w formie ustrukturyzowanej są zasadniczo jedyną formą wystawiania faktur VAT we Włoszech. Należy założyć, że intencją MF jest, aby także w Polsce rozwiązanie to stało się docelowe. Przykład włoski pokazał, że powszechne wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych istotnie ograniczyło możliwości popełniania tzw. przestępstw fakturowych i związanych z nim wyłudzeń VAT. Pamiętać jednak należy, że uszczelnienie nastąpiło we Włoszech dopiero w momencie wprowadzenia obowiązkowej, a nie dobrowolnej formy ustrukturyzowanej faktury. Okres funkcjonowania systemu dobrowolnego to czas testów systemu teleinformatycznego. Dlatego korzyści zapisane w polskich założeniach, opublikowanych w rządowym wykazie, wydają się nie do końca przemyślane.
Dlaczego pan tak uważa?
Mowa jest o zwolnieniu z obowiązku przechowywania i archiwizacji faktur ustrukturyzowanych. Przyznam, że nie do końca rozumiem istotę tej zachęty. Może chodzi raczej o to, że faktury ustrukturyzowane będą przechowywane i archiwizowane dla przedsiębiorcy w systemie teleinformatycznym MF? Jeszcze większe zdziwienie budzi propozycja, by podatnicy wystawiający wyłącznie faktury ustrukturyzowane mogli otrzymywać zwroty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przyspieszonym terminie. Jest oczywiste, że określony termin zwrotu nadwyżki VAT służy organom skarbowym do weryfikowania faktur zakupowych i zawartego w nich podatku naliczonego. Ale jaki wpływ na tę weryfikację ma wystawianie przez przedsiębiorcę faktur sprzedaży w formie ustrukturyzowanej? Mam wielką nadzieje, że MF będzie potrafiło to wyjaśnić w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.
Czy obowiązkowe faktury ustrukturyzowane mogłyby w przyszłości zastąpić jednolite pliki kontrolne?
Uważam, że oba rozwiązania mogą i powinny w przyszłości współistnieć. Funkcjonowanie faktur ustrukturyzowanych bez raportowania JPK pozbawiłoby administrację skarbową wiedzy o tym, które z faktur zostały ostatecznie ujęte w deklaracji VAT. Nie pozwalałoby to więc na automatyczną analizę poprawności deklaracji ani na planowane przygotowywanie przez administrację wstępnie wypełnionych deklaracji VAT.
Link do całego materiału: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1498314,krajowy-system-e-faktur-coraz-blizej-do-wprowadzenia.html
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?