Compliance i sztuczna inteligencja priorytetem firm prawniczych
Prawie 70 prawników z 27 jurysdykcji zgromadziło się w Warszawie w ramach corocznej, dwudniowej wiosennej konferencji europejskiej sieci niezależnych firm prawniczych TELFA (Trans European Law Firm Alliance), aby zgłębić oraz omówić zagadnienia z obszaru compliance oraz sztucznej inteligencji wykorzystywanej w pracy prawników.
Prelegent debaty dotyczącej sztucznej inteligencji wykorzystanej w pracy prawników, Marcin Zręda, Dyrektor Strategiczny Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw wWolters Kluwer zrobił krótkie podsumowanie drugiego dnia konferencji:
Tematyka drugiego dnia konferencji dotyczyła wykorzystania sztucznej inteligencji w zarządzaniu compliance. Jednym z uczestników panelu był Marcin Zręda, dyrektor strategiczny rynku usług prawnych i przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska. Zwrócił uwagę na dużą potrzebę transparentności w zarządzaniu compliance w firmach.
– W debacie postawiliśmy, co najmniej, kilka otwartych pytań, na która dzisiaj nie ma jeszcze dobrych odpowiedzi i dlatego warto dyskutować. Zastanawialiśmy się, na ile sztuczna inteligencja jest tylko hasłem powodującym szybsze bicie serca u potencjalnego inwestora, a na ile jest rzeczywistym elementem środowiska pracy prawnika już za chwilę – tłumaczy Zręda. Dodaje, że według ostatnich badań tylko 60 proc. start-upów w Unii Europejskiej, deklarujących się jako używających sztucznej inteligencji, naprawdę to robi. – Po raz kolejny staraliśmy się obalić mit o zastąpieniu prawnika przez robota – tutaj, fragment dyskusji objął pojęcie stronniczości (ang: bias) sztucznej inteligencji, na ile jest ona zagrażająca, i czy i jak możemy ją minimalizować. Ostatnim z ciekawych wątków panelu był, tak zwany problem czarnej skrzynki (ang. blackbox), co w przypadku gdy będziemy chcieli poznać tok „myślenia” maszyny, która podjęła konkretną decyzję, czy możemy zajrzeć „pod maskę” i coś zrozumieć – opowiada Zręda.
Artykuł dostępny pod linkiem: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/compliance-w-firmach-konferencja-telfa-warszawa-2019,435683.html
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?