Chleb będzie można kupić w sobotę, a buty przymierzyć w piątek. Ograniczenie handlu w niedziele.
Ograniczenie handlu w niedziele: Przyjęcie projektu ustawy w proponowanym kształcie spowoduje wiele sprzeczności i niejasności w zakresie pracy w niedzielę. Wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń dotyczących pracy w niedzielę należy powiązać z odpowiednimi zmianami do Kodeksu pracy – pisze adwokat Ewelina Knapkiewicz specjalizująca się w prawie pracy i doradztwie dla branży TSL.
KOMENTARZ | Ewelina Knapkiewicz, adwokat GWW
Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele zawiera rozwiązania, które nie są spójne z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy w zakresie pracy w niedziele i święta. Kodeks pracy w art. 151 9a ustanawia zakaz pracy w placówkach handlowych w święto, w tym również w święto przypadające w niedzielę. Dozwolona jest jednak praca w niedzielę w razie wykonywania prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Przepis art. 15110 Kodeksu pracy zawiera katalog okoliczności zezwalających na pracę w niedziele i święta, m.in. ze względu na rodzaj organizacji pracy (praca zmianowa, weekendowa).
Projektowane przepisy przewidują natomiast zakaz handlu w niedzielę w zdecydowanej większości placówek handlowych, a także zakaz wykonywania innych czynności sprzedażowych w tego typu placówkach oraz podmiotach świadczących usługi na rzecz handlu (m.in. centra logistyczne i magazynowe). Zakaz ma dotyczyć również osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę (umowa o dzieło, zlecenia, o pracę tymczasową). Jednocześnie projekt ustawy nie określa, które z tych przepisów mają pierwszeństwo. Nie jest zatem jasne, czy zaspokajanie codziennych potrzeb ludności lub użyteczność społeczna uzasadnia funkcjonowanie danej placówki w niedzielę. Wątpliwości budzi również, jaki jest zakres zastosowania do osób zatrudnionych w sektorze handlowym, przypadków określonych w art. 15110 Kodeksu pracy.
Przyjęcie projektu ustawy w proponowanym kształcie spowoduje wiele sprzeczności i niejasności w zakresie pracy w niedzielę. Wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń dotyczących pracy w niedzielę należy powiązać z odpowiednimi zmianami do Kodeksu pracy.
Artykuł ukazał się wraz z fragmentem komentarza eksperta GWW na łamach dwumiesięcznika „Logistyka a Jakość”, nr 1/2017 Styczeń 2017, link.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?