CBAM – zapowiedź projektowanych uproszczeń
26 lutego 2025 r. Komisja Europejska opublikowała, w ramach tzw. pakietu Omnibus, projekt wniosku prawodawczego przewidujący uproszczenia dla mechanizmu CBAM.
Propozycja Komisji Europejskiej ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych CBAM dla importerów, których import towarów CBAM (z wyłączeniem energii elektrycznej i wodoru) nie przekracza progu 50 ton masy towarów rocznie.
Najważniejsze projektowane zmiany:
- Nowy próg zwolnienia – zakłada się wyłączenie z obowiązków CBAM importu poniżej 50 ton masy towarów rocznie;
- Uproszczenie raportowania – przewiduje się uproszczenie w realizacji obowiązków CBAM w zakresie obliczania i weryfikacji emisji wbudowanych;
- Ułatwienia transakcji – planuje się uproszczenie zasad zakupu certyfikatów CBAM.
Co dalej?
Obecnie tj. do 31 grudnia 2025r. obowiązuje okres przejściowy, gdzie importerzy towarów objętych obowiązkiem CBAM mają określone obowiązki sprawozdawcze, bez konieczności dokonywania płatności. Projektowane uproszczenia, w tym lub zmienionym kształcie, mogą wejść w życie dopiero po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski i Radę UE.
Jeżeli masz pytania odnoszące się do obecnych obowiązków raportowania CBAM zapraszamy do kontaktu z Dominiką Kamińską lub Sebastianem Gumielą.
Autorzy
Powiązane wpisy
Nabycie obywatelstwa polskiego przez obywatela Brazylii i kwestia podwójnego obywatelstwa
aktualności Nabycie obywatelstwa polskiego przez obywatela Brazylii i kwestia podwójnego obywatelstwa
Nabycie obywatelstwa polskiego przez obywatela Brazylii i kwestia podwójnego obywatelstwaAndrzej Ladziński w Radzie ds. MŚP Think Tank The Company
Andrzej Ladziński w Radzie ds. MŚP Think Tank The CompanyGWW współorganizatorem pierwszej konferencji STEP w Polsce
GWW współorganizatorem pierwszej konferencji STEP w PolsceZespół podatkowy GWW w top 10. największych firm podatkowych w Polsce 2026
Zespół podatkowy GWW w top 10. największych firm podatkowych w Polsce 2026Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?