Automatyczne nałożenie korekty – naruszanie prawa przez IZ
"
-
Naruszenie przepisów o zamówieniach
-
Podstawa nałożenia korekty
-
Wartość korekty
Sytuacja, w której beneficjenci środków unijnych w toku realizacji projektów dopuszczają się naruszeń przepisów o zamówieniach publicznych, niesie ze sobą ryzyko nałożenia korekty finansowej, polegającej na częściowym lub całościowym anulowaniu wcześniej przyznanego dofinansowania. Należy jednak zwrócić uwagę, że sam fakt naruszenia regulacji w zakresie udzielania zamówień publicznych nie przesądza automatycznie o korekcie finansowej. W praktyce w wielu przypadkach instytucje zarządzające programami operacyjnymi (IZ), a także – z ich upoważnienia – instytucje pośredniczące (IP) i instytucje wdrażające (IW) wadliwie ustalają zarówno podstawę nałożenia korekty finansowej, jak i jej wymiar.
Jednym z najpoważniejszych uchybień w tym zakresie jest automatyczne nałożenie korekty finansowej. Polega ono na tym, że jeżeli naruszony przez beneficjenta przepis ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp) został sklasyfikowany w dokumencie „Wskaźniki procentowe do obliczenia wartości korekty finansowej za naruszenia przy udzielaniu zamówień publicznych współfinansowanych ze środków funduszy UE”1 (tzw. taryfikatorze korekt finansowych), to niezależnie od wszelkich okoliczności danej sprawy instytucja przyznająca środki nakłada korektę finansową w wysokości wskazanej w odpowiedniej tabeli. Tego typu działanie jest wadliwe, o czym jednoznacznie przesądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 18 lipca 2012 r. (III SA/Łd 423/12)."
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Powiązane wpisy
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VAT
Przeznaczenie oleju jadalnego na cele inne niż spożywcze nie wpływa na wysokość stawki VATCzy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?
Czy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie schematów podatkowych może w praktyce dotyczyć także radców prawnych i adwokatów?Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczneKlauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanie
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (GAAR). Wykładnia i stosowanieObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?