Możliwość obniżenia stawki podatku od nieruchomości
Ważna informacja dla:
- przedsiębiorców posiadających nieruchomości, które są obciążone podatkiem od nieruchomości pomimo braku wykorzystania do prowadzenia działalności gospodarczej,
- właścicieli hoteli, pensjonatów i innych nieruchomości, które nie są obecnie wykorzystywane z uwagi na ograniczenia związane z COVID-19.
Ze znanych nam uzasadnień do wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego br. w sprawie opodatkowania nieruchomości będących w posiadaniu przedsiębiorcy (sygn. akt SK 39/19) ma zastosowanie nie tylko do osób fizycznych.
Tym samym przedsiębiorcy, którzy w oparciu o deklaracje podatkowe płacili dotychczas najwyższe stawki podatku z tytułu posiadania nieruchomości faktycznie niewykorzystywanych do działalności gospodarczej, powinni rozważyć podjęcie działań w celu znacznego obniżenia stawki płaconego podatku.
Informacja powinna zwrócić szczególną uwagę tych przedsiębiorców, którzy posiadają miejsca postojowe znajdujące się w budynku mieszkalnym. Mogą oni obniżyć wysokość podatku od nieruchomości o kilkanaście złotych od każdego m2 powierzchni.
Warto dodać, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego może stanowić podstawę do obniżenia płaconego podatku także w odniesieniu do obiektów, takich jak hotele czy pensjonaty, z uwagi na brak możliwości prowadzenia w nich działalności gospodarczej, co jest wynikiem ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią SARS-CoV-2.
Zapraszamy na bezpłatną wideorozmowę z naszymi specjalistami ds. podatku od nieruchomości:
dr hab. Tomaszem Nowakiem (tomasz.nowak@gww.pl) i adwokatem Kamilem Szczęsnym (kamil.szczesny@gww.pl).
Zobacz całą publikację
Powiązane wpisy
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Awanse na senior associate w zespole prawnym GWW
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Czy sprzedaż działek prywatnych to już zawsze działalność gospodarcza na gruncie VAT? Artykuł.
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?
Nowe objaśnienia MF w sprawie klauzuli rzeczywistego właściciela – co zmienia się w WHT?NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciwe
NSA potwierdza: nabycie i sprzedaż iPhonów może być uczciweObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?