Możliwość obniżenia stawki podatku od nieruchomości
Ważna informacja dla:
- przedsiębiorców posiadających nieruchomości, które są obciążone podatkiem od nieruchomości pomimo braku wykorzystania do prowadzenia działalności gospodarczej,
- właścicieli hoteli, pensjonatów i innych nieruchomości, które nie są obecnie wykorzystywane z uwagi na ograniczenia związane z COVID-19.
Ze znanych nam uzasadnień do wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego br. w sprawie opodatkowania nieruchomości będących w posiadaniu przedsiębiorcy (sygn. akt SK 39/19) ma zastosowanie nie tylko do osób fizycznych.
Tym samym przedsiębiorcy, którzy w oparciu o deklaracje podatkowe płacili dotychczas najwyższe stawki podatku z tytułu posiadania nieruchomości faktycznie niewykorzystywanych do działalności gospodarczej, powinni rozważyć podjęcie działań w celu znacznego obniżenia stawki płaconego podatku.
Informacja powinna zwrócić szczególną uwagę tych przedsiębiorców, którzy posiadają miejsca postojowe znajdujące się w budynku mieszkalnym. Mogą oni obniżyć wysokość podatku od nieruchomości o kilkanaście złotych od każdego m2 powierzchni.
Warto dodać, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego może stanowić podstawę do obniżenia płaconego podatku także w odniesieniu do obiektów, takich jak hotele czy pensjonaty, z uwagi na brak możliwości prowadzenia w nich działalności gospodarczej, co jest wynikiem ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią SARS-CoV-2.
Zapraszamy na bezpłatną wideorozmowę z naszymi specjalistami ds. podatku od nieruchomości:
dr hab. Tomaszem Nowakiem (tomasz.nowak@gww.pl) i adwokatem Kamilem Szczęsnym (kamil.szczesny@gww.pl).
Zobacz całą publikację
Powiązane wpisy
Dni Otwarte w GWW Rzeszów za nami
Dni Otwarte w GWW Rzeszów za namiCIT: zbliżający się termin na złożenie informacji o wspólnikach spółki jawnej
CIT: zbliżający się termin na złożenie informacji o wspólnikach spółki jawnejAwanse w zespole doradztwa prawnego
Awanse w zespole doradztwa prawnegoAwanse w zespole doradztwa prawnego
Awanse w zespole doradztwa prawnegoObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?