Jednorazowa amortyzacja dla walczących z koronawirusem
Budynek nabyty w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19 można jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Brak konieczności długotrwałej amortyzacji potwierdza wydana właśnie interpretacja podatkowa. Stanowisko fiskusa jest wyjątkowo korzystne, eksperci zalecają jednak ostrożność.
KOMENTARZ Mateusza Pietranka, doradcy podatkowego z zespołu podatków dochodowych GWW
Walka z Covid-19 a jednorazowa amortyzacja
Podstawą do jednorazowego odpisu jest art. 52s ust. 1 ustawy o PIT. Wynika z niego prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, które zostały nabyte w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19, i wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w okresie od 2020 r. do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu Covid-19.
– Zastosowanie jednorazowej amortyzacji dla rozliczenia nabycia budynku jest szczególnie korzystne ekonomicznie dla podatników, gdyż podstawowa stawka amortyzacji dla budynków niemieszkalnych wynosi 2,5 proc. rocznie tj. 40 lat pomniejszone o pełną liczbę lat, które upłynęły od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania, z tym że okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat – wyjaśnia Mateusz Pietranek, doradca podatkowy, zespół podatków dochodowych kancelarii GWW.
Wartość środka trwałego nie ma znaczenia
Co istotne, możliwość rozliczenia bezpośrednio wydatków przeznaczonych na zakup budynku nie jest uzależniona od jego wartości. Podatnicy nie są związani żadnym limitem w tym zakresie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można znacząco obniżyć wysokość podatku dochodowego za rok, w którym ten środek trwały został ujęty w księgach rachunkowych.
– Należy jednak mieć na uwadze, że środki trwałe podlegające rozliczeniu powinny zostać nabyte wyłącznie w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem Covid-19. Przykładowo, jeśli część nabytego budynku przeznaczona byłaby do innych celów, to organ podatkowy mógłby zakwestionować jednorazową amortyzację tego środka trwałego – przestrzega Mateusz Pietranek.
Przeciwdziałać Covid mogą różne towary
Trzeba też pamiętać, że ustawa określa katalog towarów, które uważa się za służące przeciwdziałaniu Covid-19 i są to w szczególności: maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczną odzież ochronną, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk.
Jak jednak zauważa Mateusz Pietranek, jest to katalog otwarty, więc podatnicy są uprawnieni do wykazania, iż również inne środki służą temu celowi.
Artykuł z komentarzem naszego eksperta na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/jednorazowa-amortyzacja-srodkow-trwalych-na-walke-z-covid-i,507731.html
Powiązane wpisy
Dni Otwarte w GWW Rzeszów za nami
Dni Otwarte w GWW Rzeszów za namiCIT: zbliżający się termin na złożenie informacji o wspólnikach spółki jawnej
CIT: zbliżający się termin na złożenie informacji o wspólnikach spółki jawnejAwanse w zespole doradztwa prawnego
Awanse w zespole doradztwa prawnegoAwanse w zespole doradztwa prawnego
Awanse w zespole doradztwa prawnegoObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
W prawie?